ABD’den Rus tahvillerine ve teknoloji şirketlerine yaptırım

ABD, SolarWinds’in hacklenmesi ve ABD seçimlerine müdahale edilmesiyle ilgili 6 Rus teknoloji şirketine yaptırım uygularken, ABD’li finansal …

ABD, SolarWinds’in hacklenmesi ve ABD seçimlerine müdahale edilmesiyle ilgili 6 Rus teknoloji şirketine yaptırım uygularken, ABD’li finansal kuruluşların Rus tahvili almasını da 14 Haziran’dan itibaren yasaklayacak

Beyaz Saray’dan yapılan basın açıklamasına nazaran, Biden’ın imzaladığı yaptırım paketinde, 14 Haziran’dan itibaren ABD’li finansal kuruluşların Rusya’ya ilişkin hükümet tahvillerini direkt Rusya Merkez Bankası, Rusya Varlık Fonu ya da Hazine Bakanlığı’ndan alamayacağı belirtiliyor.

Rus istihbaratına takviye sağlayan 6 teknoloji şirketine de yaptırım uygulayan Biden idaresi, Rusya’yı ziyanlı siber aktivitelerden sorumlu tutmayı sürdüreceklerini belirtti.

Kırım’ın işgaliyle alakalı 8 kişinin de ABD Hazine Bakanlığı tarafından yaptırım listesine alındığı belirtilirken, açıklamada Transatlantik topluluğunun Rusya’nın provokasyonlarına karşı Ukrayna’yı destekleyeceği de vurgulanıyor.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, perşembe günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın ABD’den gelecek rastgele bir yaptırımı hukuk dışı kabul edeceğini ve tıpkı halde karşılık vereceğini belirtti.

Perşembe günü açıklanması beklenen yaptırım listesinde, siber casusluk ve ABD seçimlerine müdahaleden ötürü, hükümet ve istihbarat elemanları ve 20’ye yakın kuruluş bulunurken ABD’nin birebir vakitte 10 Rus resmi görevlisini ve diplomatını da ülkeden ihraç etmesi bekleniyordu.

ABD Lideri Joe Biden, salı günü Rusya Lideri Vladimir Putin ile gerçekleştirdikleri görüşmede Amerika’nın kendi çıkarlarını koruyacağını söylemişti. Biden tıpkı görüşmede iki başkanın bir tepe gerçekleştirerek meseleleri konuşması teklifinde bulunmuştu.

Yatırımcıların iki ülke ortasındaki gerginliğin azalacağına ve düşen yaptırım risklerine odaklanmasıyla Rus Rublesi dolara karşı son üç aydaki en süratli yükselişini gerçekleştirmişti.

ABD istihbarat kurumları, Rusya ve Putin’in 2020 seçimlerini etkilemek için büyük bir efor gösterdiğinden çok eminken, Rusya istihbarat servisiyle irtibatlı medya kuruluşlarının 2020 seçim kampanyalarıyla ilgili yanlış bilgiler yaydığını da belirtiyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-den-rus-tahvillerine-ve-teknoloji-sirketlerine-yaptirim-2278566

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

SPK’dan bildirim taslağı

Bildiri ile zarurî hisse alım teklifinden yaralanabilecek hisse sahipleri ve hisse fiyatlarının belirlenmesine ait temeller düzenlendi Sermaye ...