ABD’den Myanmar’da darbe yapan askerlere yaptırım

ABD Lideri Joe Biden, Myanmar’da sivil idareye darbe yapan askerlere karşı yaptırım kararı aldıklarını bildirdi ABD Lideri Joe Biden, Beyaz …

ABD Lideri Joe Biden, Myanmar’da sivil idareye darbe yapan askerlere karşı yaptırım kararı aldıklarını bildirdi

ABD Lideri Joe Biden, Beyaz Saray’da yaptığı basın açıklamasında, Myanmar’daki darbe karşısında idaresinin aldığı kararları duyurdu.

Bir kere daha darbeyi kınayan ve darbe yapan ordu başkanlarına “sivil yöneticileri hür bırakın” davetinde bulunan Biden, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Kurulunda mevzuyu gündeme getirdiklerini ve birebir vakitte memleketler arası müttefiklerle darbe konusunu görüştüklerini aktardı.

“Ordu, derhal (darbe yaparak) eline aldığı gücü geri vermeli, demokratik yollarla seçilmiş siyasi önderleri ve aktivistleri hür bırakmalı ve Burma halkının iradesine hürmet göstermelidir.” sözünü kullanan Biden, yine demokrasiye dönene kadar darbeci askerlere yaptırım getirdiklerini açıkladı.

Biden, “Bugün darbenin önderlerine yaptıklarının sonuçlarını göstermek üzere birtakım adımlar atıyoruz. Darbeyi yapan askeri önderlere, onların iş ortaklarına ve aile üyelerine derhal yaptırım imkanı sunan başkanlık kararnamesini onayladım.” diye konuştu.

ABD Lideri Biden, Myanmar halkının gereksinimleri doğrultusunda sıhhat yardımları, sivil toplum dayanakları ve gibisi toplumsal takviyeler hariç Myanmar idaresine ekonomik yaptırımları da uygulayacaklarını kaydetti.

Myanmar’da askeri darbe

Myanmar ordusu, kendisine yakın siyasi kümelerin 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı tezlerini ortaya atması ve ülkede yükselen tansiyonun akabinde 1 Şubat’ta idareye el koymuştu.

Ordu, 1 yıllığına fevkalâde hal (OHAL) ilan ederken, Dışişleri Bakanı ve ülkenin fiili önderi Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği (AB) başta olmak üzere milletlerarası toplum darbeyi kınamıştı. Türkiye de en sert reaksiyon veren ülkelerin başında gelirken, ABD, Myanmar’a yaptırımları geri getirmeyi gündemine almıştı.

Halk, 6 Şubat’ta demokrasiye dönüş talebiyle şovlara başlarken, polis yer yer göstericilere müdahalelerde bulunmuş, ordu ise birtakım kentlerde sıkıyönetim kararı almıştı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-den-myanmar-da-darbe-yapan-askerlere-yaptirim-2274410

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler