ABD’den birtakım AB eserlerine yeni gümrük tarifesi

ABD idaresi, uzun müddettir devam eden Boeing-Airbus uyuşmazlığı nedeniyle, ortalarında uçak modülleri, Fransa ve Almanya menşeli alkollü …

ABD idaresi, uzun müddettir devam eden Boeing-Airbus uyuşmazlığı nedeniyle, ortalarında uçak modülleri, Fransa ve Almanya menşeli alkollü içkilerin olduğu birtakım Avrupa Birliği (AB) eserlerine yönelik gümrük vergilerini artırdı.

AB’nin, havacılık şirketi Boeing’e sağlanan desteklemelerden dolayı ABD eserlerine 4 milyar dolarlık gümrük vergisi uygulama kararına misilleme geldi.

ABD Ticaret Temsilciliği (USTR), AB’den ithal edilen uçak modülleri, Fransa ve Almanya menşeli şaraplar ile konyaklara yönelik gümrük vergilerinde düzenlemeye gittiğini açıkladı.

Açıklamada, tanımların ne vakit yürürlüğe gireceğine ait bilgi verilmezken, ayrıntıların yakın vakitte paylaşılacağı aktarıldı.

AB’nin Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) müsaadesiyle ABD’ye karşı “adaletsiz” tarifeler uyguladığına işaret edilen açıklamada, “AB’nin bu adaletsizliği telafi etmek için kimi tedbirler alması gerekiyor.” tabiri kullanıldı.

– Boeing-Airbus uyuşmazlığı

Dünyanın en büyük uçak üretici firmaları olan ABD merkezli Boeing ile Fransa, Almanya, İngiltere, İspanya ve Hollanda iştirakindeki Avrupa şirketi Airbus karşılıklı olarak birbirlerini yasa dışı kamu desteklemeleri almakla itham ediyor.

Bu firmalar, DTÖ yapısı içinde kesimde haksız rekabet edildiği gerekçesiyle birbirine karşı türel süreçler yürütürken, 16 yılı aşkın müddettir mevzu üzerinde uzlaşı sağlanamıyor.

ABD, Avrupa ülkelerinin Airbus firmasına sağladığı teşviklerin yasa dışı olduğunu argüman ediyor. AB ise ABD’nin Boeing’e sağladığı vergi imtiyazlarıyla şirketle yapılan askeri kontratların türel olmadığını öne sürüyor.

DTÖ, ABD’nin, Airbus’a sağlanan yasa dışı desteklemelerden dolayı AB eserlerine yıllık 7,5 milyar dolarlık ek gümrük vergileri uygulamasına onay vermişti. Bu onayın akabinde ABD vergileri uygulamaya başlamıştı. DTÖ arabuluculuk makamı, ekim ayında da Washington idaresinin Boeing’e sağladığı yasa dışı desteklemelerinden dolayı AB’nin ABD’ye yaklaşık 4 milyar dolarlık ek gümrük vergisi uygulamasına da onay vermişti.

Bu onayla AB’nin misal biçimde ABD’ye ek gümrük vergileri uygulama imkanı doğmuştu. Birlik kasım ayında, havacılık şirketi Boeing’e sağlanan desteklemelerden dolayı ABD eserlerine 4 milyar dolarlık gümrük vergisi uygulanacağını bildirmişti.

Kaynak: 
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-den-bazi-ab-urunlerine-yeni-gumruk-tarifesi-2271724

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler