ABD’de, tüm erişkinlerin aşı programına dahil edilmesinde son tarih 19 Nisan’a çekildi

Biden, Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada, ülkedeki aşıların durumuna ait gazetecileri bilgilendirdi. ABD Lideri Joe Biden, ülkedeki yetişkinlerin …

Biden, Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada, ülkedeki aşıların durumuna ait gazetecileri bilgilendirdi.

ABD Lideri Joe Biden, ülkedeki yetişkinlerin tamamının Kovid-19 aşı programına dahil edilmesi için son tarihi 1 Mayıs’tan 19 Nisan’a çektiklerini açıkladı.

Vazifesinin 75’inci gününde yapılan aşı sayısının 150 milyon dozu bulduğunu lisana getiren Biden, birinci 100 günde 200 milyon doz aşı maksadına de ulaşacaklarını kaydetti.

Biden, şu anda günde yaklaşık 3 milyon doz aşı yaptıklarını belirterek, bugüne kadar 62 milyon şahsa her iki dozu da uyguladıklarını kaydetti.

Daha evvel 19 Nisan’a kadar 18 yaşın üzerindeki Amerikalıların yüzde 90’ının, 1 Mayıs’a kadar da tamamının aşı programına dahil edileceğini açıkladıklarını anımsatan Biden, “Birçok eyalet davetimize uydu ve erkenden erişkinlerin tamamını aşı programına dahil etti. Artık bu tarihi 19 Nisan olarak değiştiriyoruz. Bu tarihe kadar 18 yaşın üzerindeki herkes aşı programına dahil edilmiş olacak.” tabirini kullandı.

– “Henüz bitiş çizgisini görmüyoruz”

Biden, aşılamanın sonuç verdiğini lakin makus haberlerin de olduğunu kaydederek, “Virüsün yeni varyantları çok süratli biçimde yayılıyor. Olaylar artışa geçti, hastaneye yatma oranındaki düşüş durdu fakat vefatlar azalmaya devam ediyor. Herkesten şunu anlamalarını istiyorum. Aşı programı hayat kurtarıyor fakat salgının tehlikesi devam ediyor. 300 milyon Amerikalıyı aşılama yolunu daha yarılamadık bile. Şimdi bitiş çizgisini görmüyoruz.” diye konuştu.

Daha evvel olağanlaşma için ülkenin bağımsızlık günü de olan 4 Temmuz’u işaret ettiklerini anımsatan Biden, bu tarihe kadar herkesin üzerine düşeni yapıp, aşılanması gerektiğinin altını çizdi.

Biden, bir gazetecinin “Çin’in dünyayı Kovid-19 konusunda yanlış yönlendirdiği savları var, bunu Çin Devlet Lideri Şi Cinping ile görüştünüz mü?” diye sorması üzerine, “Hayır, konuşmadık.” karşılığını verdi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-de-tum-eriskinlerin-asi-programina-dahil-edilmesinde-son-tarih-19-nisan-a-cekildi-2278011

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler