ABD’de rekor tahvil ihraçları

Global seviyede düşük borçlanma maliyetleri bankaları ve şirketleri tahvil ihraçlarını artırmaya yönlendiriyor. Bloomberg’in haberine nazaran ABD …

Global seviyede düşük borçlanma maliyetleri bankaları ve şirketleri tahvil ihraçlarını artırmaya yönlendiriyor. Bloomberg’in haberine nazaran ABD’de büyük bankalar rekor tahvil ihraçlarına imza atıyor

ABD’nin büyük bankaları olumlu bilanço sonuçlarının akabinde büyük tahvil ihraçlarına girişirken büyük şirketler de düşük faiz ortamından yararlanmak için borçlanmalarını artırıyor.

JPMorgan 13 milyar dolarlık tahvil satışı ile tarihinin en büyük ihracını gerçekleştirdi.

Bloomberg’in haberine nazaran, 14,3 milyar dolarlık rekor çeyrek karı açıklayan JPMorgan ihracına 26 milyar dolar talep geldi. İhracın en uzun vadeli dilimi olan 31 yıllık tahvilde getiri ABD Hazine tahviline nazaran 107 baz puan üstte fiyatlandı. Bu ihraçla birlikte bankanın dolar cinsi tahvil ihraçları bu yıl 22 milyar doları buldu.

Rakip banka Goldman Sachs Group da 11 ve 21 yıl vadeli iki dilimde 6 milyar dolarlık tahvil ihracına çıktı.

Fed’in pandemi periyodunda getirdiği ve sermaye rasyosu hesaplamasında esneklik içeren bir kısım tedbirin iki hafta evvel son bulması bankaları tahvil ihraçlarıyla sermayelerini güçlendirmye yönlendirdi.

Öte yandan ABD dışından şirketler de ucuz borçlanma ortamında büyük ihraçlara imza atıyor. Çin merkezli Tencent de 4,15 milyar dolarlık tahvil ihracı gerçekleştirerek bu yıl Asya’nın en büyük ihraçlarından birine imza attı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-de-rekor-tahvil-ihraclari-2278615

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler