ABD’de Ocak enflasyonu beklentinin altında kaldı

ABD’de tüketici fiyat endeksi Ocak’ta yıllık yüzde 1,4 artış kaydetti. Beklenti yıllık enflasyonun yüzde 1,4 olması istikametindeydi ABD’de …

ABD’de tüketici fiyat endeksi Ocak’ta yıllık yüzde 1,4 artış kaydetti. Beklenti yıllık enflasyonun yüzde 1,4 olması istikametindeydi

ABD’de enflasyon beklentilerinde son periyotlarda artış gündeme gelirken Ocak ayına ait manşet bilgi beklentilerin altında kaldı.

Ülkede Ocak ayında tüketici fiyat endeksi bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 1,5 arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi Ocak’ta enflasyonun yüzde 1,4 olacağı tarafındaydı.

Aylık olarak Ocak’ta enflasyon yüzde 0,3 ile beklentilere paralel gerçekleşti.

Çekirdek enflasyon da beklentilerin altında kaydedildi. Buna nazaran çekirdek enflasyon Ocak’ta bir evvelki aya nazaran değişmedi. Ekonomistlerin beklentisi çekirdek enflasyonda aylık bazda yüzde 0,2 artış yaşanması tarafındaydı. Yıllık çekirdek enflasyon ise Ocak’ta yüzde 1,4 oldu. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi yüzde 1,4 olmuştu.

Enflasyon beklentileri yükseliyor

ABD’de Ocak ayına ait manşet bilgiler beklentilerin altında kalırken, bir müddettir ülkede yükselen enflasyon beklentileri piyasaların gündeminde öne çıkan başlıklar ortasında yer alıyordu.

Tahvil yatırımcılarının ABD’nin gelecekteki enflasyonuna yönelik beklentilerinin 2014’ten bu yana en yüksek düzeye ulaşmasının akabinde Fed’den birinci kıymetlendirme Dallas Fed Lideri Robert Kaplan’dan geldi. Bloomberg TV yayınına katılan Kaplan, iktisadın toparlanması sürecinde enflasyonda süreksiz bir hızlanmanın kendisini şaşırtmayacağını, Fed’in bu süreci yakından izleyeceğini söyledi. Kaplan, “İşsizlikte büyük düzgünleşme göreceğiz ve enflasyona ilişkin döngüsel elementlerin artması şaşırtan olmaz. Lakin bunların kalıcı olacağını düşünmüyorum” dedi.

Bunun yanında birtakım yatırımcılar Kaplan’dan farklı bir yaklaşım içerisinde olduğunu belirtti. Bank of New York Mellon Corp. Strateji Yöneticisi Daniel Tenengauzer, enflasyonun Fed’in öngördüğünden daha fazla ısınması durumunda, öteki piyasalara da sıçrayan bir tahvil satışının tetiklenebileceğini ve Fed’in getiri eğrisi denetimini devreye almak durumunda kalabileceğini öngördü.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-de-ocak-enflasyonu-beklentinin-altinda-kaldi-2274384

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler