ABD’de Kovid-19 nakit dayanağının dağıtımı başlıyor

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yönelik ekonomik dayanak paketinde yer alan 600 dolarlık nakit para …

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yönelik ekonomik dayanak paketinde yer alan 600 dolarlık nakit para yardımının dağıtımına ABD mahallî saatiyle salı gecesi başlanacağını duyurdu

Mnuchin, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, ödeme evrakının bakanlıkça ABD Merkez Bankası’na (Fed) gönderildiğini ve direkt ödemelerin bu gece hesaplara ulaşmaya başlayabileceğini bildirdi.

Ödemelerin gelecek haftaya kadar devam edeceğini belirten Mnuchin, çeklerin ise çarşamba günü postalanmaya başlayacağını kaydetti.

ABD Hazine Bakanlığından mevzuya ait yapılan açıklamada da kelam konusu ödemelerin Kovid-19 salgınından olumsuz etkilenenlere kritik bir ekonomik dayanak sağlayacağı vurgulandı.

Açıklamada, 2019’da yıllık geliri 75 bin dolar ve altında olan bireylere 600 dolar, evli çiftlere 1200 dolar ve hak sahibi her çocuğa 600 dolar ödeme yapılacağı kaydedildi.

Belirlenen fiyatın üzerinde geliri olanlara daha az ödeme yapılacağı söz edilen açıklamada, ödemelerin koşulları karşılayan şahıslara rastgele bir süreç yapılmaksızın otomatik olarak dağıtılacağı aktarıldı.

Açıklamada, nakit takviyesinin artırılması halinde ek ödemenin en kısa müddette tamamlanacağı bildirildi.

ABD Lideri Donald Trump, Kovid-19 salgınına yönelik ekonomik takviye paketinde yer alan 600 dolarlık nakit takviyesine daha evvel reaksiyon göstermiş ve 2 bin dolara çıkarılmasını istemişti.

Nakit dayanağının 2 bin dolara çıkarılmasına ait tasarı 28 Aralık’ta ABD Temsilciler Meclisi’nde onaylanarak ABD Senatosu’na sunulmuştu.

ABD Senatosu Çoğunluk Başkanı Cumhuriyetçi Mitch McConnell ise Demokratlar’ın oylarıyla Temsilciler Meclisinden geçen tasarıyı bloke etmişti.

Kaynak: 
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-de-kovid-19-nakit-desteginin-dagitimi-basliyor-2271666

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Almanya ekonomisinde tarihi küçülme

Koronavirüs krizi nedeniyle Almanya ekonomisinde tarihi bir küçülme yaşandı. GSYİH, ikinci çeyrekte ilk çeyreğe göre yüzde 10,1 küçüldü. Önceki yılın aynı dönemine göreyse küçülme yüzde 11,7.
Devamını Oku

Işık Plastik halka arz oluyor


Işık Plastik’in halka arz süreci başlıyor. 21 - 22 Ocak 2021 tarihlerinde talep toplayacak Işık Plastik hisselerinin birincil halka arzı ...