ABD’de işsizlik maaşı müracaatları ve perakende satışlar iddialardan düzgün geldi

ABD’de işsizlik maaşı müracaatları geçen hafta pandemiden beri en düşük düzeye gerilerken perakende satışlar Mayıs’tan beri en büyük artışı …

ABD’de işsizlik maaşı müracaatları geçen hafta pandemiden beri en düşük düzeye gerilerken perakende satışlar Mayıs’tan beri en büyük artışı kaydetti

ABD’de haftalık işsizlik maaşı müracaatları 10 Nisan’da sona eren haftada 193 bin düşüşle 576 bin oldu. Bu sayı, pandemiden beri görülen en düşük düzey olarak kayda geçti.

Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin medyan kestirimi 700 bindi.

Bu ortada evvelki haftanın verisi 744 binden 769 bine revize edildi.

Birçok Amerikalının aşılanması ve şirketlerin boş olan iş konumlarını daha fazla doldurması, işsizlik maaşı müracaatlarının düşüşünde tesirli oldu. Lakin bu düşüşe karşın tam manasıyla toparlanmanın uzun vakit alması bekleniyor.

Perakende satışlarda Mayıs’tan beri en büyük artış

Bugün açıklanan öteki bir bilgiye nazaran ülkede perakende satışlar işyerlerinin yine açılması, istihdam artışı ve ek teşviklerin takviyesiyle Mart ayında 10 ayın en büyük artışını kaydetti.

Ticaret Bakanlığı’nın bilgilerine nazaran satışlar yüzde 9.8 oranında arttı. Beklenti yüzde 5.8 artıştı. Şubat ayı verisi de yüzde 2.7 düşüşe revize edildi.

Bireylere teşvik paketi kapsamında dağıtılan 1.400’er dolarlık çekler satışları desteklerken aşılamanın hızlanmasının da gelecek aylarda perakende satışları artırması bekleniyor.

.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abdde-issizlik-maasi-basvurulari-ve-perakende-satislar-tahminlerden-iyi-geldi-2278575

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler