ABD’de ISM imalat endeksi Ocak ayında beklentiyi karşılayamadı

ISM imalat endeksi, Ocak ayında bir evvelki aya nazaran 1,8 puan azalarak 58,7 oldu ABD’de ISM imalat endeksi, Ocak ayında bir evvelki aya …

ISM imalat endeksi, Ocak ayında bir evvelki aya nazaran 1,8 puan azalarak 58,7 oldu

ABD’de ISM imalat endeksi, Ocak ayında bir evvelki aya kıyasla 1,8 puan azalışla 58,7’ye gerileyerek piyasa beklentilerini karşılayamadı.

İmalat dalında 8 ay arka arda büyümeye işaret etmesine karşın bu periyotta piyasa beklentilerinin gerisinde kalan datanın, 60 kıymetini alması öngörülüyordu. Endeks, geçen yıl aralıkta ise 60,5 bedelini almıştı.

Üretim endeksi Ocak ayında aylık 4 puan azalışla 60,7 olurken, yeni siparişlere ait endeks 6,4 puanlık düşüşle 61,1 düzeyine indi. İstihdam endeksi ise Ocak ayında 0,9 puan artışla 52,6 bedeline çıktı.

Bu periyotta, imalat endüstrinin 18 alt bölümünden 16’sı büyüme kaydederken, yalnızca 2 kesim küçülme gösterdi. Daralma gösteren bölümler; baskı ile petrol ve kömür eserleri oldu.

Öte yandan, memleketler arası finansal araştırma kuruluşu IHS Markit tarafından açıklanan ocak ayına ait imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi ise (PMI) 59,1’den 59,2’ye revize edildi. İmalat sanayi PMI verisi, geçen yıl aralıkta 57,1 bedelinde gerçekleşmişti.

IHS Markit’ten yapılan açıklamada, ocak ayı datalarının ABD’nin imalat bölümündeki güzelleşmeye işaret ettiği belirtildi.

Ülkedeki imalat sanayi üretiminin 2021’e güçlü bir formda başladığı belirtilen açıklamada, ocak ayında tüketici talebinin arttığı kaydedildi.

PMI bilgilerinin 50 ve üzerinde kıymetler alması kesimdeki “genişlemeye”, 50’nin altında kalması ise “daralmaya” işaret ediyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-de-ism-imalat-endeksi-ocak-ayinda-beklentiyi-karsilayamadi-2273827

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler