ABD’de imalat sanayi PMI 13 yılın en yüksek düzeyinde

ABD’de imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), ocakta bir evvelki aya nazaran 2 puanlık artışla 59,1’e çıktı ve Mayıs 2007’den bu …

ABD’de imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), ocakta bir evvelki aya nazaran 2 puanlık artışla 59,1’e çıktı ve Mayıs 2007’den bu yana kaydedilen en yüksek düzeye ulaştı

Milletlerarası finansal araştırma kuruluşu IHS Markit, ABD’nin ocak ayına ait imalat, hizmet ve bileşik PMI öncü datalarını açıkladı.

Buna nazaran, imalat sanayi PMI, ocakta bir evvelki aya kıyasla 2 puan artarak 59,1 pahasına yükseldi.

Mayıs 2007’den bu yana kaydedilen en yüksek düzeye ulaşan datanın 56,5 bedelini alması kestirim ediliyordu.

Endeks, geçen yıl aralık ayında da 57,1 pahasında gerçekleşmiş ve Eylül 2014’ten bu yana kaydedilen en yüksek düzeye ulaşarak imalat faaliyetlerinde güçlü bir büyüme yaşandığına işaret etmişti.

Hizmet dalı endeksi beklentileri aştı

Hizmet bölümü PMI ise ocakta bir evvelki aya nazaran 2,7 puan artarak 57,5’e çıktı. Piyasa beklentilerini geride bırakan ve son 2 ayın en yüksek düzeyine yükselen endeksin 53,6 kıymetini alması öngörülüyordu. Hizmet kesimi PMI, geçen yıl aralıkta 54,8 olmuştu.

İmalat ve hizmet dallarını kapsayan bileşik PMI da ocakta bir evvelki aya kıyasla 2,7 puan artışla 58 oldu. Bileşik PMI, Aralık 2020’de 55,3 olarak hesaplanmıştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen IHS Markit Başekonomisti Chris Williamson, ABD’deki işletmelerin 2021’e güçlü bir başlangıç yaptığını belirtti.

Williamson, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısına ait gelişmeler ve yeni idarenin daha güçlü bir ekonomik büyüme için istikrarlı ve destekleyici bir ortam sağlayacağı umudunun kesimlerdeki genişlemeyi desteklediğini söz etti.

PMI bilgilerinin 50 ve üzerinde bedeller alması bölümdeki “genişlemeye”, 50’nin altında kalması ise “daralmaya” işaret ediyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-de-imalat-sanayi-pmi-13-yilin-en-yuksek-seviyesinde-2273169

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Kadir Topbaş hayatını kaybetti

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Kadir Topbaş, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Kadir ...