ABD’de güçlü mal siparişleri Aralık’ta ölçülü artış kaydetti

ABD’de sağlam mal siparişleri yüzde 0.2 ile iddiaların altında artsa da 8 ay üst üste artış trendini korudu ABD Ticaret Bakanlığı’nın …

ABD’de sağlam mal siparişleri yüzde 0.2 ile iddiaların altında artsa da 8 ay üst üste artış trendini korudu

ABD Ticaret Bakanlığı’nın bilgilerine nazaran güçlü mal siparişleri Aralık ayında yüzde 0.2 ile varsayımların altında artış kaydetti. Ticari uçak siparişlerindeki gerileme, siparişlerin iddiaların altında kalmasında tesirli oldu. Siparişler ölçülü artışa karşın 8. ayda da artış trendini korudu.

Çekirdek sermaye siparişleri olarak bilinen savunma dışı havacılık hariç sermaye malı siparişleri bu periyotta yüzde 0.6 arttı, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi yüzde 0.5 artıştı, Kasım ayı verisi ise üst istikamette revize edildi. Kestirimlerin üzerinde gerçekleşen bu artış ve açıklanan son bilgiler imalat bölümünde beklentilerden daha süratli güzelleşme olduğunu gösteriyor.

Ulaşım hariç siparişler yüzde 0.7 arttı, evvelki ay yüzde 0.8’lik artış olmuştu.

Hükümetin yarın açıklayacağı dördüncü çeyrek büyüme verisinin yıllıklandırılmış yüzde 4.2 olması bekleniyor. Koronavirüs nedeniyle evvelki çeyreklerde 1940’lı yıllardan beri en berbat performansı kaydeden iktisat, yılın 3. çeyreğinde toparlanmış ve yüzde 33.4 oranında rekor büyüme kaydetmişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-2273468

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler