ABD’de gelirler yükselirken hane halkı harcamaları düştü

ABD’de hane halkı harcamaları aralık 2020’de evvelki aya nazaran yüzde 0,2 azaldı. Kestirimler yüzde 0,4’lük bir düşüşe işaret ediyordu. Öteki …

ABD’de hane halkı harcamaları aralık 2020’de evvelki aya nazaran yüzde 0,2 azaldı. Kestirimler yüzde 0,4’lük bir düşüşe işaret ediyordu. Öteki bir taraftan, Aralık 2020 şahsî gelirlerin artışı yüzde 0.1 olarak kestirim edilmesine karşın, datalar…

ABD’de hane halkı harcamaları Aralık ayında ikinci sefer düşüş gösterdi. Gelirler ayın sonlarına yanlışsız koronavirüs teşvik paketinin sağlanmasının akabinde yükseldi.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın raporuna nazaran, ABD’de hane halkı harcamaları aralık 2020’de evvelki aya nazaran yüzde 0,2 azaldı. Varsayımlar yüzde 0,4’lük bir düşüşe işaret ediyordu. Öbür bir taraftan, Aralık 2020 ferdî gelirlerin artışı yüzde 0.1 olarak iddia edilmesine karşın, bilgiler beklenilenin üzerinde gerçekleşerek yüzde 0.6 artış gösterdi.

ABD’deki birtakım eyaletler ve kentler kasım ve aralık aylarında, salgın sebebiyle işletmeler ve faaliyetler üzerinde kısıtlama getirdi. Bu nedenle kelam konusu aylarda, cümbüş ve konaklama kesiminde çalışan yaklaşık yarım milyon insanın işini kaybetmesine ve hane halkı harcamalarının düşmesine sebep oldu.

Şahsî gelirler, aralık ayı sonlarında koronavirüs teşvik paketinin onaylanmasının akabinde şimdiden 900 milyar dolarlık bir artış gösterdi. Tasarının birinci kısmı yaklaşık 300 milyar dolar fiyatında küçük ölçekli şirketlere takviyesi, haftada 300 dolarlık işsizlik yardımlarının müddetinin uzatılmasını ve aşı dağıtımı için yardımları içeriyor.

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, aralık ayı gelirindeki yükselişin kısmen pandemi işsizlik tazminatındaki artışı yansıttığı aktarıldı.

Şahsî tasarruf oranı Nisan ayından bu yana birinci sefer artış göstererek yüzde 13,7’ye yükseldi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abdde-gelirler-yukselirken-hane-halki-harcamalari-dustu-2273720

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler