ABD’de endeksler yükselişle açıldı

ABD’de endeksler haftanın birinci süreç gününe yükselişle başladı Açılışta Dow Jones endeksi, 250 puanın üzerinde bedel kazandı ve 0,92 artışla …

ABD’de endeksler haftanın birinci süreç gününe yükselişle başladı

Açılışta Dow Jones endeksi, 250 puanın üzerinde bedel kazandı ve 0,92 artışla 30.257,66 puandan süreç gördü.

S&P 500 endeksi yüzde 1,05 yükselişle 3.753,07 puandan ve Nasdaq endeksi yüzde 1,31 artarak 13.241,99 puandan süreç görmeye başladı.

Piyasalardaki GameStop çılgınlığına ait telaşlarla geçen haftayı düşüşle tamamlayan endeksler, yeni haftanın birinci süreç gününde müspet bir seyir izledi.

Son iki haftada birtakım pay fiyatlarında görülen çok oynaklık ve sert yükselişler piyasaların bir anda gündemine oturmuştu.

Pay senetleri alım satımı yapılan platformlardan Robinhood, geçen hafta GameStop ve benzeri şirketlerin paylarına süreç sınırlaması getirerek paylardaki sert yükselişin önüne geçmişti.

Son olarak Robinhood süreç sınırlaması uyguladığı şirket sayısını düşürürken, toplumsal medya platformu Reddit üzerinden örgütlenen kişisel yatırımcıların kimi pay senetlerine getirilen süreç sınırlamaları sonrası gümüşe yöneldiklerini söz edilmesi, piyasalarda spot ve vadeli gümüş fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Gümüşün fiyatı yaklaşık yüzde 11 artarak 8 yılın en yüksek düzeyine tırmandı.

Öte yandan, ABD’de Kovid-19 salgınıyla gayrete yönelik ekonomik kurtarma paketine ait gelişmeler de piyasaların odağındaki yerini korudu. Ülkede Cumhuriyetçi senatörler, 600 milyar dolarlık takviye paketi teklifinde bulundu. ABD Lideri Joe Biden ile Cumhuriyetçi senatörlerin Kovid-19 salgınına yönelik ekonomik dayanak paketine ait bugün bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-de-endeksler-yukselisle-acildi-2273824

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Hazine’den 2 değişim ihalesi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 19 Mayıs ve 9 Haziran 2021 itfa tarihli 2 senet karşılığında 13 Kasım 2030 itfa tarihli sabit kuponlu senetlerin ...