ABD’de endeksler yeni haftanın birinci süreç gününde olumlu bir seyir izledi

New York borsası, haftanın birinci süreç gününü yükselişle tamamladı Kapanışta Dow Jones endeksi, 200 puanın üzerinde kıymet kazandı ve yüzde 0 …

New York borsası, haftanın birinci süreç gününü yükselişle tamamladı

Kapanışta Dow Jones endeksi, 200 puanın üzerinde kıymet kazandı ve yüzde 0,76 artışla 30.211,91 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 1,57 artarak 3.772,50 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 2,55 yükselişle 13.403,39 puana çıktı.

Piyasalardaki GameStop çılgınlığına ait tasalarla geçen haftayı düşüşle tamamlayan endeksler, yeni haftanın birinci süreç gününde olumlu bir seyir izledi.

Son haftalarda kimi pay fiyatlarında görülen çok oynaklık ve sert yükselişler piyasaların gündemindeki yerini korurken, GameStop’ın payları bugün yüzde 30’un üzerinde paha kaybetti.

Pay senetleri alım satımı yapılan platformlardan birtakım pay senetlerine getirilen süreç sınırlamaları sonrası toplumsal medya platformu Reddit üzerinden örgütlenen ferdi yatırımcıların ise bu defa gümüşe yöneldikleri belirtildi. Bu durum gümüş fiyatının yaklaşık yüzde 11 artarak 8 yılın en yüksek düzeyine yükselmesine neden oldu.

Öte yandan, ABD’de Kovid-19 salgınıyla gayrete yönelik ekonomik kurtarma paketine ait gelişmeler de piyasalar tarafından izlenmeye devam etti.

Cumhuriyetçi senatörler pazar günü yayımladıkları bir mektupla ABD Lideri Joe Biden’ı daha küçük bir Kovid-19 yardımı üzerinde düşünmeye çağırırken, 618 milyar dolarlık dayanak paketi teklifinde bulundu.

ABD Lideri Biden ile 10 Cumhuriyetçi senatörün Kovid-19 salgınına yönelik ekonomik dayanak paketine ait bugün bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-de-endeksler-yeni-haftanin-ilk-islem-gununde-pozitif-bir-seyir-izledi-2273835

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler