ABD’de endeksler takviye paketine yönelik optimistlikle yükselişle açıldı

ABD’de endeksler Kovid-19 salgınına yönelik ekonomik takviye paketine dair gelişmelerin tesiriyle yükselişle açıldı Açılışta Dow Jones endeksi …

ABD’de endeksler Kovid-19 salgınına yönelik ekonomik takviye paketine dair gelişmelerin tesiriyle yükselişle açıldı

Açılışta Dow Jones endeksi, 250 puanın üzerinde paha kazandı ve 0,89 artışla 30.481,15 puandan süreç gördü.

S&P 500 endeksi yüzde 0,89 yükselişle 3.807,63 puandan ve Nasdaq endeksi yüzde 1,02 artarak 13.540,18 puandan süreç görmeye başladı.

Endeksler, piyasalardaki GameStop çılgınlığına ait telaşların hafiflemesi ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yönelik ekonomik takviye paketine dair gelişmelerin tesiriyle hafta başında yakaladığı müspet seyrini sürdürdü.

Son haftalarda birtakım pay fiyatlarında görülen çok oynaklık ve sert yükselişler, yerini düşüşe bıraktı. Toplumsal medya platformu Reddit üzerinden örgütlenen ferdi yatırımcıların alımlarıyla geçen hafta yüzde 400 paha kazanan GameStop payı bugün yüzde 50’ye yakın paha kaybetti.

ABD’de Kovid-19 salgınıyla gayrete yönelik ekonomik kurtarma paketine ait gelişmeler piyasaların odağındaki yerini korurken, ABD Lideri Joe Biden dün Cumhuriyetçi senatörlerle takviye paketi üzerinde uzlaşmaya yönelik bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin akabinde Beyaz Saray yetkilileri, verimli bir toplantı gerçekleştiğine dair değerlendirmede bulundu.

Cumhuriyetçi senatörler pazar günü yayımladıkları bir mektupla Biden’ı daha küçük bir Kovid-19 yardımı üzerinde düşünmeye çağırırken, 618 milyar dolarlık dayanak paketi önerisi sunmuştu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-de-endeksler-destek-paketine-yonelik-iyimserlikle-yukselisle-acildi-2273895

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler