ABD’de endeksler sert düşüşün akabinde olumlu bir seyirle kapandı

New York borsası, günü yükselişle tamamladı Kapanışta Dow Jones endeksi, 300 puana yakın kıymet kazandı ve yüzde 0,99 artışla 30.603 puana …

New York borsası, günü yükselişle tamamladı

Kapanışta Dow Jones endeksi, 300 puana yakın kıymet kazandı ve yüzde 0,99 artışla 30.603 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,91 artarak 3.784,72 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,50 yükselişle 13.337,16 puana çıktı.

Amerikan Borsasında endeksler, dün yaşanan sert düşüşün akabinde bugün müspet bir seyir izledi.

Son iki haftada birtakım pay fiyatlarındaki çok oynaklık ve sert yükselişlerin akabinde bugün bu pay senedi süreçlerine getirilen sınırlamalarla piyasalardaki tedirginlik azaldı.

ABD’de bir küme küçük yatırımcı, hedge fonların “kısa pozisyon” alarak kar ettiğini düşündükleri kıymeti düşük paylara yüklü ölçülerde yatırım yapmıştı. Bu şirketlerden biri olan GameStop’un payları son iki haftada yüzde 1000’in üzerinde kıymet kazanırken, son periyotta ilgi görmeyen telefon üreticileri Nokia ve BlackBerry ile sinema zinciri AMC’nin paylarında de kayda kıymet artış yaşanmıştı.

ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC) piyasadaki olağan dışı hareketliliği izlediklerini bildirirken, pay senetleri alım satımı yapılan platformlardan Robinhood ve Interactive Brokers, GameStop ve emsal şirketlerin paylarının alınmasına kısıtlama getirdi. Kelam konusu kısıtlamanın akabinde GameStop’ın payları yüzde 50’ye yakın paha kaybetti.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve salgınla gayrete yönelik takviye paketine ait gelişmeler de piyasaların odağındaki yerini korudu. ABD Senatosu Çoğunluk Önderi Demokrat Chuck Schumer, ekonomik takviye paketinin geçirilmesine yönelik gelecek hafta çalışmalara başlayacaklarını bildirdi.

Öte yandan ABD’de bugün açıklanan datalara nazaran, ülke iktisadı, 2020’nin dördüncü çeyreğinde piyasa beklentileriyle paralel yüzde 4 büyüdü. Lakin ülke iktisadı, 2020 yılı genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının tesiriyle yüzde 3,5 küçülerek 1946’dan bu yana en makûs performansını kaydetti.

Ülkede birinci kere işsizlik maaşı müracaatında bulunanların sayısı ise 23 Ocak ile biten haftada evvelki haftaya kıyasla 67 bin kişi azalarak 847 bine geriledi.

Ayrıyeten, ABD’li şirketlerin 2020’nin son çeyreğine ait bilançoları da piyasalar üzerindeki tesirini sürdürdü.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-de-endeksler-sert-dususun-ardindan-pozitif-bir-seyirle-kapandi-2273653

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler