ABD’de endeksler makroekonomik bilgilerin tesiriyle yükselişle açıldı

ABD’de endeksler, şirketlerin finansal sonuçlarının ve beklenenden düzgün gelen makroekonomik dataların tesiriyle güne yükselişle başladı …

ABD’de endeksler, şirketlerin finansal sonuçlarının ve beklenenden düzgün gelen makroekonomik dataların tesiriyle güne yükselişle başladı

Açılışta Dow Jones endeksi, 0,22 artışla 30.791,80 puandan süreç gördü.

S&P 500 endeksi yüzde 0,27 yükselişle 3.840,64 puandan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,60 artarak 13.692,21 puandan süreç görmeye başladı.

Endekslerdeki olumlu seyirde, açıklanan şirket finansal sonuçları ile beklenenden düzgün gelen makroekonomik bilgiler tesirli oldu.

ABD’de büyük şirketler 2020’nin son çeyreğine ait bilançolarını açıklamaya devam ederken, çevrimiçi ödeme hizmeti sunan PayPal, geçen yılın dördüncü çeyreğinde gelirinin bir evvelki yılın birebir periyoduna kıyasla yüzde 23 artarak 6,12 milyar dolara çıktığını duyurdu. Şirketin beklenenden yeterli gelen bilançosunun tesiriyle PayPal’ın payları yüzde 8’in üzerinde bedel kazandı.

Elektronik ticaret platformu eBay’ın geliri de 2020’nin dördüncü çeyreğinde yüzde 28 artışla 2,9 milyar dolara ulaştı. Şirketin payları, yeterli gelen bilançosunun akabinde yüzde 10’a yakın artış kaydetti.

Makroekonomik tarafta ise ABD’de birinci sefer işsizlik maaşı müracaatında bulunanların sayısı, 30 Ocak ile biten haftada beklenenden fazla düşüş göstererek 779 bine geriledi. Son 3 haftadır düşüş gösteren bilgi geçen yıl kasım ayından bu yana kaydedilen en düşük düzeye geriledi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-de-endeksler-makroekonomik-verilerin-etkisiyle-yukselisle-acildi-2274086

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Doğalgaza yeni artırım

BOTAŞ'ın internet sitesinde, Şubat ayına ait yayımlanan tarife tablosuna nazaran, konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı ...