ABD’de endeksler karışık seyirle açıldı

ABD’de endeksler güne karışık seyirle başladı Açılışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,17 azalışla 30.634,60 puandan süreç gördü. S&P 500 endeksi …

ABD’de endeksler güne karışık seyirle başladı

Açılışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,17 azalışla 30.634,60 puandan süreç gördü.

S&P 500 endeksi yüzde 0,18 yükselişle 3.833,35 puandan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,61 artarak 13.695,60 puandan süreç görmeye başladı.

Amerikan Borsasında hafta başından bu yana yükseliş gösteren endeksler, bugün açılışta karışık bir seyir izledi.

ABD’li teknoloji şirketleri Amazon ve Alphabet’in dün açıklanan dördüncü çeyrek bilançolarının akabinde S&P 500 ve Nasdaq endeksleri yükseliş gösterdi.

ABD’li e-ticaret devi Amazon’un 2020’nin dördüncü çeyreğine ilişkin bilançosu, şirketin çeyreklik gelirinin birinci sefer 100 milyar doları aştığını ortaya koydu. Amazon’un satışları, 2020’nin dördüncü çeyreğinde bir evvelki yılın birebir devrine kıyasla yüzde 44 artarak 125,6 milyar dolara ulaştı. Amazon Üst Yöneticisi (CEO) Jeff Bezos’un ise bu yılın üçüncü çeyreğinde vazifesinden ayrılacağı duyuruldu.

Google’ın ana kuruluşu Alphabet’in geliri de 2020’nin dördüncü çeyreğinde bir evvelki yılın birebir devrine kıyasla yüzde 23,5 artarak 56,9 milyar dolara çıktı.

ABD’li teknoloji şirketlerinin beklenenden uygun gelen bilançolarının yanı sıra GameStop çılgınlığına ait telaşların hafiflemesi de piyasaları olumlu etkiledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın, piyasalarda GameStop ve gibisi payların neden olduğu oynaklığı görüşmek üzere regülatörlerle bu hafta bir toplantı gerçekleştirmesi beklenirken, kelam konusu toplantıya ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC), ABD Merkez Bankası (Fed), New York Fed ile ABD Emtia Vadeli Süreçler Kurulu (CFTC) liderlerinin katılacağı belirtiliyor.

Kovid-19 salgınıyla uğraş kapsamında hayata geçirilmesi planlanan yeni ekonomik dayanak paketine ait gelişmeler de piyasaların odağındaki yerini koruyor.

Cumhuriyetçi senatörlerle takviye paketi üzerinde uzlaşmaya yönelik pazartesi günü bir ortaya gelen ABD Lideri Joe Biden’ın daha küçük bir pakete sıcak bakmadığı belirtiliyor.

ABD Kongresi’ndeki Demokratlar ise ekonomik takviye paketini Cumhuriyetçilerin takviyesi olmadan geçirme hazırlığı yapıyor.

Öte yandan, ABD’de bugün açıklanan bilgilere nazaran, özel bölüm istihdamı, ocakta 174 bin kişi artarak piyasa beklentilerinin üzerinde bir seyir izledi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-de-endeksler-karisik-seyirle-acildi-2273997

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Aşıda yeni iş birliği

Teva Pharmaceutical Industries Ltd., Merck & Co. ve Panacea Biotec Ltd. rakip ilaç üreticileri ile hali hazırda kullanım onayı almış Kovid-19 ...