ABD’de endeksler günü sert düşüşle tamamladı

Kapanışta Dow Jones endeksi, 600 puanın üzerinde kıymet kaybederek Ekim 2020’den bu yana en berbat performansını gösterdi Kapanışta Dow Jones …

Kapanışta Dow Jones endeksi, 600 puanın üzerinde kıymet kaybederek Ekim 2020’den bu yana en berbat performansını gösterdi

Kapanışta Dow Jones endeksi, 600 puanın üzerinde kıymet kaybetti ve yüzde 2,05 azalışla 30.303,17 puana geriledi. Endeks, Ekim 2020’den bu yana en yüksek düşüşü gösterdi.

S&P 500 endeksi yüzde 2,50 kayıpla 3.753,20 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 2,61 azalışla 13.270,60 puana düştü.

Şirketlerin dördüncü çeyrek bilançolarının tesiriyle güne düşüşle başlayan endeksler, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz oranları ve varlık alımlarında rastgele bir değişikliğe gitmemesine ve destekleyici duruşunu muhafazasına karşın negatif bir seyir izledi.

ABD Merkez Bankası (Fed), beklentiler dahilinde siyaset faizini değiştirmeyerek 0-0,25 aralığında sabit bıraktı ve varlık alımıyla ilgili kelamlı yönlendirmesinde değişikliğe gitmedi.

Ekonomik faaliyet ve istihdamın toparlanma suratının son aylarda yavaşladığını belirten Fed, iktisadın gidişatının aşılamadaki ilerleme de dahil olmak üzere büyük ölçüde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının seyrine bağlı olacağını yineledi.

Fed Lideri Jerome Powell ise kimi gelişmelerin bu yılın ilerleyen periyotlarında daha uygun bir görünüme işaret ettiğini belirterek istihdam ve enflasyon gayeleri sağlanana kadar para siyasetinin destekleyici duruşunu sürdüreceklerini söz etti.

İktisadın istihdam ve enflasyon amaçlarına ulaşmasının önünde uzun bir yol olduğuna işaret eden Powell, “Önemli bir ilerleme elde edilmesi muhtemelen biraz vakit alacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan bugün 2020’nin son çeyreğine ait bilançosunu açıklayan ABD’li uçak üreticisi Boeing, 737 Max tipi yolcu uçaklarının uçuşunun durdurulması ve Kovid-19 salgınının tesiriyle geçen yıl 11,9 milyar dolarlık rekor düzeyde ziyan ettiğini duyurdu. Boeing’in bilanço açıklamasının akabinde payları yüzde 4’e yakın kıymet kaybetti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-de-endeksler-gunu-sert-dususle-tamamladi-2273537

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Myanmar’da darbe

Myanmar'da ordu idareye el koydu. Myanmar ordusunun yayın organından yapılan açıklamada, sabah saatlerinde gerçekleşen gözaltıların akabinde ...