ABD’de endeksler gün uzunluğu karışık bir seyir izledi

New York borsası, günü karışık seyirle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,12 artışla 30.723,60 puana yükseldi. S&P 500 endeksi …

New York borsası, günü karışık seyirle tamamladı.

Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,12 artışla 30.723,60 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,10 artarak 3.830,17 puana çıkarken Nasdaq endeksi yüzde 0,02 azalışla 13.610,54 puana geriledi.

Piyasalardaki GameStop çılgınlığına ait tasalar hafiflerken, endeksler gün uzunluğu karışık bir seyir izledi.

ABD’li teknoloji şirketlerinden Alphabet’in salı günü açıklanan dördüncü çeyrek bilançosunun akabinde payları yüzde 7’nin üzerinde kıymet kazandı. Google’ın ana kuruluşu Alphabet, 2020’nin dördüncü çeyreğindeki gelirinin bir evvelki yılın tıpkı devrine kıyasla yüzde 23,5 artarak 56,9 milyar dolara çıktığını duyurmuştu.

e-Ticaret devi Amazon’un payları ise beklenenden güzel gelen bilançosuna karşın şirketin Üst Yöneticisi (CEO) Jeff Bezos’un bu yılın üçüncü çeyreğinde vazifesinden ayrılacağını duyurmasıyla yüzde 2 paha kaybetti. Amazon, 2020’nin dördüncü çeyreğinde satışlarının bir evvelki yılın tıpkı periyoduna kıyasla yüzde 44 artarak 125,6 milyar dolara ulaştığını açıklamıştı.

Kovid-19 salgınıyla gayret kapsamında hayata geçirilmesi planlanan yeni ekonomik takviye paketine ait gelişmeler de piyasaların odağındaki yerini müdafaaya devam etti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD Lideri Joe Biden’ın Kovid-19 salgınıyla uğraş kapsamında 1400 dolarlık direkt nakit yardımının bir an evvel gönderilmesi konusunda süratle harekete geçmek için Senato’daki Demokratlar ile anlaştığını bildirdi. Psaki, Biden ve Demokrat senatörlerin ekonomik takviye paketinin yasalaşması hedefiyle Cumhuriyetçilerin takviyesini için ellerinden geleni yapacağını belirtti.

Öte yandan, ABD’de bugün açıklanan datalara nazaran, özel kesim istihdamı, ocakta 174 bin kişi artarak piyasa beklentilerinin üzerinde bir seyir izledi.

Tedarik İdare Enstitüsü (ISM) imalat dışı endeksi de ocakta aylık 1 puan artışla 58,7 pahasını alarak neredeyse 2 yılın en yüksek düzeyine çıktı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-de-endeksler-gun-boyu-karisik-bir-seyir-izledi-2274005

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler