ABD’de endeksler düşüşle açıldı

ABD’de endeksler yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısına ait haber akışı ile son devirde GameStop ve gibisi payların yarattığı tedirginlikle …

ABD’de endeksler yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısına ait haber akışı ile son devirde GameStop ve gibisi payların yarattığı tedirginlikle düşüşle açıldı

Açılışta Dow Jones endeksi, 100 puanın üzerinde paha kaybetti ve yüzde 0,57 azalışla 30.429,29 puandan süreç gördü.

S&P 500 endeksi yüzde 0,55 düşüşle 3.766,50 puandan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,36 azalarak 13.289,64 puandan süreç görmeye başladı.

ABD’li ilaç şirketi Johnson&Johnson’un Kovid-19 aşı adayının hastalığı önlemede yüzde 66 oranında başarılı olduğu bildirildi. Üçüncü basamak klinik denemelerinin erken sonuçları aşının aktifliğinin düşük olduğunu ortaya koyarken, piyasaları olumsuz etkiledi.

Amerikan ilaç şirketi Novavax da Kovid-19’a karşı İngiltere’de sürdürdüğü 3. faz aşı çalışmalarında yüzde 90’a yakın muvaffakiyet sağladığını açıkladı.

Kovid-19 aşılarına ait gelişmelerin yanı sıra, ABD’de çeşitli alım-satım platformlarında örgütlenen küçük yatırımcıların, hedge fonların açığa satış yaptıkları pahası düşük paylara yüklü ölçülerde yatırım yaparak fiyatın çok yükselmesine neden olması sonrası alım-satım platformları, Borsalara ait düzenlemeler ve açığa satış süreçlerine yönelik tartışmalar da gündemdeki yerini korudu.

Bu paylardan biri olan GameStop, son iki haftada yüzde 1000’in üzerinde paha kazanırken, son periyotta ilgi görmeyen telefon üreticileri Nokia ve BlackBerry ile sinema zinciri AMC’nin paylarında de kayda kıymet artış yaşanmıştı.

Pay senetleri alım satımı yapılan platformlardan Robinhood ve Interactive Brokers, GameStop ve emsal şirketlerin paylarında yeni konum alınmasına dün sınırlamalar getirirken, Robinhood, dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, bugünden itibaren GameStop üzere payların hudutlu alımına müsaade vermeyi planladıklarını ve durumu izlemeye devam edeceklerini açıkladı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-de-endeksler-dususle-acildi-2273718

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler