ABD’de endeksler dayanak paketi beklentileriyle yükselişle açıldı

ABD’de endeksler salgına yönelik planlanan takviye paketine yönelik beklentilerle yükselişle açıldı Açılışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,12 …

ABD’de endeksler salgına yönelik planlanan takviye paketine yönelik beklentilerle yükselişle açıldı

Açılışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,12 artışla 31.476,56 puandan süreç gördü.

S&P 500 endeksi yüzde 0,31 yükselişle 3.921,90 puandan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,56 artarak 14.050,82 puandan süreç görmeye başladı.

Dün günü karışık seyirle tamamlayan endeksler, bugün açılışta üst taraflı bir hareket izledi.

Endekslerdeki olumlu seyirde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yönelik ekonomik dayanak paketi beklentileri ve açıklanan makroekonomik datalar tesirli oldu.

ABD’de bugün açıklanan bilgilere nazaran, ülkede birinci defa işsizlik maaşı müracaatında bulunanların sayısı 6 Şubat ile biten haftada 793 bine geriledi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell, dün yaptığı konuşmada, iş gücü piyasasına değinerek, “Erken periyottaki şaşırtan toparlanma suratına karşın güçlü bir iş gücü piyasasından hala çok uzağız.” sözünü kullanmıştı.

Destekleyici para siyasetinin devam edeceğinin sinyalini veren Powell, Kovid-19 salgını atlatılana kadar siyaset dayanağının geri çekilmesinin düşünülmemesi gerektiğini vurgulamıştı.

Başşehir Washington’da ekonomik dayanak paketine ait görüşmeler devam ederken, son datalar ve yetkililerin açıklamaları, salgının tesirlerine karşı daha fazla takviye sağlanacağına dair beklentileri artırdı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-de-endeksler-destek-paketi-beklentileriyle-yukselisle-acildi-2274483

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler