ABD’de devlet araç filosu elektriklilerle yenileniyor

ABD Lideri Joe Biden’ın vazifeye gelmesinin akabinde alınan kararlara bir yenisi daha eklendi. Biden’ın imzaladığı kararname ile kapsamında …

ABD Lideri Joe Biden’ın vazifeye gelmesinin akabinde alınan kararlara bir yenisi daha eklendi. Biden’ın imzaladığı kararname ile kapsamında federal hükümetin kullandığı araçların tamamının ABD’de üretilen elektrikli araçlarla değiştirileceği…

ABD Lideri Joe Biden’ın misyona gelmesinin akabinde alınan kararlara bir yenisi daha eklendi. Biden’ın imzaladığı kararname ile kapsamında federal hükümetin kullandığı araçların tamamının ABD’de üretilen elektrikli araçlarla değiştirileceği öğrenildi.

Federal hükümetin filosunda yaklaşık 650bin araç bulunuyor. Bu araçların 224 bini araba iken, 412 bin adedi ise ticari araçlar olarak açıklanıyor. Yapılan açıklamalarda araç filosunun elektrikli araçlarla değiştirilmesine ait bir takvim yer almıyor. ABD merkezli teknoloji haber portalı Tech Crunch’a nazaran bütün filonun değiştirilmesinin yaklaşık 20 milyar dolara mal olacağı kestirim ediliyor. Kelam konusu adımın ülkenin otomotiv sanayisi açısından yeni bir ivme oluşturacağı ve milyonlarca bireye yeni iş fırsatlarının kapılarını aralayacağına inanılıyor.

ABD ve elektrikli araç denince birinci akla gelen marka Tesla oluyor. Bu karar sonrası Tesla’nın araçları federal hükümetin filosunda yer almaya başlayabilir. Lakin Tesla araçlarının pahalılığı öteki üreticilere de büyük kapı aralıyor. Öte yandan Ford ve General Motors’un da elektrikli araç pazarına yönelik büyük yatırımları mevcut.

ABD’de yalnızca elektrikli araç üreten markalar ortasında ise Rivian, Lordstown ve Fisker da yer alıyor. Amazon ile işbirliği açıklayan Rivian, geliştirdiği SUV ve pick-up model ile dikkat çekiyor. Lordstown elektrikli pick-up üzerinde çalışırken, Fisker ise yüksek performanslı ve çevreci istikameti yüksek elektrikli araçlar geliştiriyor.

Kararın, Lider Biden’ın kendi makam aracını kapsayıp kapsamayacağı şimdi netleşmiş değil. ABD’de liderlerin makam araçları ülkedeki üreticiler tarafından özel olarak üretiliyor ve bâtın servis tarafından çeşitli güvenlik tedbirleri ile donatılıyor.

Evvelki lider Trump’ın kullandığı araç ise General Motors’ın 15milyon dolar geliştirme ve özel donanıma harcadığı Cadillac model araçtı. Aracın rastgele bir kimyasal ya da biyolojik taarruza rağmen kendine ilişkin bir oksijen sağlayıcısının bulunduğu, füze savunma sistemi, liderin kan örneğinin yer aldığı sıhhat kiti bulunduğu biliniyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abdde-devlet-arac-filosu-elektriklilerle-yenileniyor-2273413

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler