ABD, Viyana görüşmelerinde “yaptırımların kaldırılmasına ait yol haritasını” İran’a sundu

ABD idaresi, yaptırım unsurlarını, “nükleer mutabakat kapsamında kaldırılacak yaptırımlar”, “anlaşmayla ilgisiz olan ve devam edecek olan …

ABD idaresi, yaptırım unsurlarını, “nükleer mutabakat kapsamında kaldırılacak yaptırımlar”, “anlaşmayla ilgisiz olan ve devam edecek olan yaptırımlar” ve “nükleer mutabakat kapsamında kaldırılıp kaldırılmayacağı kıymetlendirilmesi gereken yaptırımlar”…

Viyana’da devam eden İran görüşmelerinde ABD’nin hangi yaptırımların ne biçimde kaldırılabileceğine ait yol haritasını İran tarafına sunduğu bildirildi.

Üst seviye bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, telekonferans yoluyla düzenlediği brifingde basın mensuplarına ABD-İran görüşmelerini kıymetlendirdi.

Yetkili, Viyana’daki görüşmelerde ABD idaresinin, İran’ın nükleer muahede şartlarına dönmesi karşılığında hangi yaptırımları ne biçimde kaldırmayı düşündüğüne ait bir yol haritasını İran tarafına sunduğunu açıkladı.

Kelam konusu yol haritasının ve spesifik olarak hangi yaptırımların kaldırılmasının gündemde olduğunun ayrıntılarına girmeyen yetkili, Viyana’daki arabulucu ülkeler aracılığıyla sunulan yol haritasında yaptırımların 3 başlık altında toplandığını anlattı.

Buna nazaran ABD, yaptırım unsurlarını, “nükleer muahede kapsamında kaldırılacak yaptırımlar”, “anlaşmayla ilgisiz olan ve devam edecek olan yaptırımlar” ve “nükleer muahede kapsamında kaldırılıp kaldırılmayacağı kıymetlendirilmesi gereken yaptırımlar” olarak 3 kategoride topladı.

– Trump periyodundaki kimi yaptırımlar tartışma konusu

ABD’li yetkili, görüşmelerde en güç başlığın 3. başlık olduğunu zira Donald Trump periyodunda getirilmiş olan çok sayıdaki yaptırım unsurunun bu kategoriye girdiği ve mutabakatla ilgili olup olmadıklarının tartışıldığını lisana getirdi. Trump periyodundaki birtakım nükleer yaptırımların terörle çaba yaptırımı başlığı altında uygulanmasını örnek veren yetkili, bu üzere hususları hala görüştüklerini belirtti.

Başka yandan tıpkı yetkili, 2017’den bu yana getirilen tüm yaptırımların kaldırılmasını talep eden İran’ın beklentileri ile ABD’nin geldiği nokta ortasında hala farklar olduğunu vurguladı. Önlerinde hala uzun bir yol olduğunun altını çizen yetkili, görüşmelerde olumlu uzaklık kat edilmesine karşın şimdi makas değiştirecek seviye ilerleme sağlanamadığını belirtti.

İran mutabakat şartlarına dönme yolunda somut adımlar atmadan ABD’nin kelam konusu yaptırımların tümünü kaldırmayacağını tabir eden yetkili, bu mevzuda Tahran’dan yapan ve olumlu bir yaklaşım beklediklerini kelamlarına ekledi.

Yetkili, bir soruya karşılık verirken, sürecin olumlu seyretmesi halinde mayıs ayı ortasında bir mutabakata varılabilme ihtimalini göz gerisi etmediklerini söyledi.

ABD idaresi tarafından İran’a uygulanan hala 1500 civarında yaptırım bulunuyor.

2015 yılında imzalanan İran’la nükleer muahede bilhassa Cumhuriyetçilerin ağır reaksiyonunu çekmiş, 2017’de başkanlık koltuğuna oturan Trump, 2018’de muahededen tek taraflı olarak çekilmiş ve Tahran’a çok sayıda yaptırım uygulamıştı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-viyana-gorusmelerinde-yaptirimlarin-kaldirilmasina-iliskin-yol-haritasini-iran-a-sundu-2278935

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler