ABD uranyum zenginleştirme sürecini durdurana dek İran’a yaptırımları kaldırmayacak

ABD Lideri Joe Biden, uranyum zenginleştirme sürecini durdurana dek İran’a yaptırımları kaldırmayacaklarını açıkladı. Biden, 20 Ocak’ta …

ABD Lideri Joe Biden, uranyum zenginleştirme sürecini durdurana dek İran’a yaptırımları kaldırmayacaklarını açıkladı.

Biden, 20 Ocak’ta başkanlık koltuğuna oturduktan sonraki birinci televizyon mülakatını CBS kanalına verdi.

Tamamı bugün yayınlanacak röportajın İran’la ilgili yayınlanan kısmında Biden, nükleer mutabakata dair kıymetli açıklamalarda bulundu.

Biden, “Önce ABD, İran’ı müzakere masasına getirmek için yaptırımları kaldıracak mı?” biçimindeki soruya, “Hayır. Evvel onların uranyum zenginleştirmeyi durdurması gerekiyor.” cevabını verdi.

Biden idaresi, daha evvelki açıklamalarında muhakkak kuralların gerçekleşmesi halinde İran’la nükleer mutabakata tekrar dönme niyetinde olduğunu bildirmişti.

İran önderi Ayetullah Ali Hamaney, ülkesinin nükleer mutabakattan kaynaklanan taahhütleri yerine getirmesi için evvel ABD’nin tüm yaptırımları kaldırması gerektiğini belirtmişti.

– İran ile nükleer muahede

İran ile ABD, Çin, Fransa, Almanya, Rusya ve İngiltere ortasında 2015’te Tahran’ın nükleer faaliyetlerinin düzenlendiği ve kontrol altına alındığı bir muahede imzalanmıştı.

Donald Trump’ın başkanlığa gelmesinin akabinde ABD, 8 Mayıs 2018’de mutabakattan tek taraflı çekilerek, İran’a yine yaptırım uygulamaya başlamıştı.

Tahran da yaptırımlara karşılık 5 Ocak 2020’de mutabakattaki taahhütlerini büsbütün durdurmuş ve yüksek seviyede uranyum zenginleştirme süreci dahil bir dizi adım atmıştı.

ABD’de misyona gelen Joe Biden idaresi, Tahran’ın mutabakattaki taahhütlerini yerine getirmesi halinde muahedeye geri döneceklerini duyurmuştu. İran ise muahededen çekilen taraf olarak öncelikle ABD’nin mutabakata dönmesi ve yaptırımları kaldırması gerektiğini bildirmişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-uranyum-zenginlestirme-islemini-durdurana-dek-iran-a-yaptirimlari-kaldirmayacak-2274189

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler
Devamını Oku

ABD endeksleri rekorla açıldı

ABD borsaları uygun gelen ekonomik dataların takviyesiyle rekorla açıldı ABD’de uygun gelen haftalık işsizlik maaşı müracaatları ve perakende ...