ABD teşvik paketinde tarih netleşiyor

Global piyasaların yakından takip ettiği ABD Lideri Joe Biden’ın teşvik paketiyle ilgili tarihler netleşmeye başladı. ABD Senatosu Çoğunluk …

Global piyasaların yakından takip ettiği ABD Lideri Joe Biden’ın teşvik paketiyle ilgili tarihler netleşmeye başladı. ABD Senatosu Çoğunluk Başkanı Demokrat Chuck Schumer paketin Mart ayı ortasında onaylanmasının hedeflendiğini açıkladı

ABD Senatosu Çoğunluk Başkanı Demokrat Chuck Schumer, ABD Lideri Joe Biden tarafından ocak ayı ortasında duyurulan 1,9 trilyon dolarlık koronavirüs teşvik planını, Mart ortasında inançlı biçimde geçirmeyi hedeflediğini açıkladı.

Schumer, “Paketi gelecek ay, gelecek 1,5 ay içinde geçirmeye çalışacağız” dedi. Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi ise geçen haftaki açıklamasında paketin yeni idarenin vazifesinin birinci iki haftasında geçmesini umduğunu belirtmişti.

Beyaz Saray Basın Sekreteri Jen Psaki, mart ayında milyonlarca kişinin işsizlik sigortası ödemelerinin müddetinin dolacağını hatırlatarak, Cumhuriyetçilerin birtakım hususlarına reaksiyon gösterdiği paketin acil halde geçmesinin kıymetini vurguladı. “Aşı dağıtımı için kâfi fonlamaya sahip olmadığımız bir noktaya gelebiliriz” diyen Psaki, Biden’ın mevzunun aciliyetini hem Demokratlara hem de Cumhuriyetçilere şahsen aktardığını söyledi.

Her ne kadar Demokratlar son seçimle Senato çoğunluğunu kazanmış olsa da, paketin kabul edilebilmesi için Cumhuriyetçilerin de takviyesi gerekiyor. Demokratlar bu nedenle özel bir bütçe düzenlemesini kullanarak bu süreci hızlandırmaya çalışmayı planlıyor. Bu ortada eski Fed Lideri Janet Yellen’in Hazine Bakanı olarak atanmasına Senato’dan onay çıktı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-tesvik-paketinde-tarih-netlesiyor-2273316

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler