ABD tahvil faizlerindeki yükseliş gelişen ülke faizleri için risk oluşturuyor

ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin 10 ayın en yüksek düzeyine çıkması gelişen piyasa faizleri için de risk teşkil ediyor ABD tahvil faizlerindeki …

ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin 10 ayın en yüksek düzeyine çıkması gelişen piyasa faizleri için de risk teşkil ediyor

ABD tahvil faizlerindeki yükselişin gelişen piyasa getirilerinde sıçramaya neden olup olmayacağı konusu yatırımcıların radarında..

Bloomberg’in 15 gelişen ülke piyasasında yaptığı araştırmaya nazaran, tarihi olarak mali ve cari istikrar açıkları olması nedeniyle Endonezya, Meksika ve Malezya tahvilleri ABD faizlerindeki ani yükselişlere karşı en kırılgan tahviller olarak öne çıkıyor.

Güney Kore, Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Tayland üzere ticarete görece yüksek bağımlılığı olan ülkeler ise ABD faizlerindeki kademeli artışa en hassas olan tahviller.

Cuma günü ABD’de hayal kırıklığı yaratan tarım dışı istihdam sayısının teşvik beklentisini artırmasıyla ABD 10 yıllıklarının faizi sekizinci günde de yükselerek yüzde 1.19 ile 10 aydan fazla mühletin en yüksek düzeyine çıktı.

Enflasyon beklentileri ve güçlü kurumsal kârlılıklarla ABD 10 yıllık başa baş tahvil getirisi 8 yılın doruğuna çıkmıştı. Yatırımcılar fiyat artışlarını görmek için Çarşamba günkü FED’in de tercih ettiği enflasyon göstergesi olan ABD ferdî tüketim harcamaları verisini takip edecek.

Gelişen ülke faizlerinin ABD faizleriyle yüksek korelasyonu bulunuyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-tahvil-faizlerindeki-yukselis-gelisen-ulke-faizleri-icin-risk-olusturuyor-2274227

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler