ABD sigaralardaki nikotini düşürmeye hazırlanıyor

ABD’de Biden hükümeti sigaralardaki nikotin düzeyinin bağımlılık yapmayacak düzeylere düşürülmesi için hazırlanıyor ABD’nin sigaralardaki …

ABD’de Biden hükümeti sigaralardaki nikotin düzeyinin bağımlılık yapmayacak düzeylere düşürülmesi için hazırlanıyor

ABD’nin sigaralardaki nikotini bağımlılık yapmayacak düzeylere kadar azaltmayı düşündüğüne dair ortaya çıkan bir rapor ile birlikte sigara üreticilerinin payları düştü.

Marlboro’nun üreticisi Altria Group’un piyasa kıymeti pazartesi günü 6 milyar dolar kadar düşerken, British American Tobacco (BAT) Londra’da salı günü yüzde 6,6 düşüş kaydetti.

Wall Street Journal’in haberine nazaran, Biden idaresi bu türlü bir gerekliliği uygulamaya hazırlanırken, Besin ve İlaç Kurumu mentollü sigaraları yasaklayabilir. BAT, Newport üzere mentollü markalara önemli derecede bağımlı durumda.

Hükümetin aldığı karar ile Türkiye’de mentollü sigara satışları 5 Ocak 2020’den itibaren büsbütün yasaklanmıştı.

Imperial Brands, Londra’da yüzde 5’e yakın kıymet kaybederken halihazırda düşük nikotinli sigara satan 22nd Century Group’un payları ise yüzde 11 yükseldi.

Kesim yıllardır sigaralardaki nikotin düzeyine getirilebilecek bir kısıtlama kararının gelebileceğini düşünüyordu.

Citigroup Analisti Adam Spielman, bu türlü bir düzenlemenin sigara dalı üzerinde önemli tesirleri olacağını belirtti lakin bunun uygulanmasının yıllar alabileceğini vurguladı.

“Siyasi gerçeklik daha düşük riske sahip alternatif sigaraların daha yaygın erişiminin olmasını gerektiriyor” diyen Spielman, şu an için çok az sayıda alternatif eser olduğunu söyledi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-sigaralardaki-nikotini-dusurmeye-hazirlaniyor-2278804

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler