ABD Senatosundan Biden’ın Hazine Bakanı adayı Janet Yellen’a onay

Eski Fed Lideri Yellen, ABD tarihinde Hazine Bakanlığı vazifesine gelen birinci bayan oldu ABD Senatosu, Lider Joe Biden’ın Hazine Bakanlığına …

Eski Fed Lideri Yellen, ABD tarihinde Hazine Bakanlığı vazifesine gelen birinci bayan oldu

ABD Senatosu, Lider Joe Biden’ın Hazine Bakanlığına aday gösterdiği eski ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Janet Yellen’a onay verdi.

Senato Genel Şurasına yapılan oylamada, 84 senatör Yellen’ın Hazine Bakanı olması için “evet” oyu verirken, 15 senatör “hayır” oyu kullandı.

Böylelikle Yellen, ABD tarihinde Hazine Bakanlığı misyonuna gelen birinci bayan oldu.

Yellen, cuma günü de ABD Senatosu Finans Komitesinden onay almıştı.

Deneyimli bir ekonomist olan Yellen, 2014’te Fed’in birinci bayan lideri olmuştu. Eski ABD Lideri Donald Trump’ın Yellen’ı yine Fed başkanlığına aday göstermemesiyle kelam konusu vazifeye 2018’de Jerome Powell atanmıştı.

Yellen, Senatonun Finans Komitesinde 19 Ocak’ta yaptığı konuşmada, Hazine Bakanlığı misyonuna atamasının onaylanması halinde kentlerde ve kırsal bölgelerde yaşayan Amerikalı personellerin gereksinimlerine ve rekabetçi bir iktisada sahip olmaya odaklanacağını belirtmişti.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla uğraş kapsamında daha fazla dayanağa muhtaçlık olacağını vurgulayan Yellen, “Tarihi düşük düzeylerdeki faiz oranlarıyla yapabileceğimiz en akla yatkın şey büyük oynamak.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Öte yandan, Yellen’a Hazine Bakanlığı vazifesinde özel kalem müdürü olarak Türk asıllı Didem Nişancı eşlik edecek.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-senatosundan-biden-in-hazine-bakani-adayi-janet-yellen-a-onay-2273307

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler