ABD Senatosu Biden’ın Dışişleri Bakanı adayı Blinken’ı onayladı

Lider Joe Biden’ın Dışişleri Bakanlığına aday gösterdiği Antony Blinken ABD Senatosunda yapılan oylamada onay aldı ABD Senatosunda yapılan …

Lider Joe Biden’ın Dışişleri Bakanlığına aday gösterdiği Antony Blinken ABD Senatosunda yapılan oylamada onay aldı

ABD Senatosunda yapılan oylamada, Lider Joe Biden’ın Dışişleri Bakanlığına aday gösterdiği Antony Blinken onay aldı.

Senato Genel Şurasında yapılan oylamada, Blinken’ın bakanlığa adaylığı 22’ye karşı 78 oyla kabul edildi.

Savunma Bakanı Lloyd Austin, Hazine Bakanı Janet Yellen ve Ulusal İstihbarat Yöneticisi Avril Haines’ten sonra Biden’ın kabinesinde Senatodan onay alan dördüncü isim Blinken oldu.

ABD’de Ulusal İstihbarat Yöneticisi de kabine üyesi olarak sayılıyor.

Blinken kimdir?

ABD’nin global imajını düzeltmesi beklenen 58 yaşındaki Blinken, Obama devrinde hem Beyaz Saray, hem Dışişleri Bakanlığı hem de ABD Senatosu Dış Bağlar Komitesinde kıymetli misyonlarda bulundu.

Uzun yıllar Biden ile çalışan ve dış siyasette 30 yıllık deneyimi olan Blinken, Obama periyodunda 2015-2017 yıllarında Dışişleri Bakan Yardımcılığı misyonunu yürüttü.

İdarenin DEAŞ’a karşı çaba, Asya ile alakaları tekrar dengeleme ve global mülteci krizi üzere hususlarda yürüttüğü diplomaside başı çeken Blinken, eski Lider Barack Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcılığını vazifesinde de bulundu.

Obama’nın birinci devrinde Lider Yardımcısı Joe Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı olan Blinken, Senato Dış İlgiler Komitesinde de 2002-2008 yılları ortasında Biden ile çalıştı.

Blinken, 1994-2001 yılları ortasında eski Lider Bill Clinton’ın Ulusal Güvenlik Kurulu’nda de yer aldı.

Biden ve Lider Yardımcılığına seçilen Kamala Harris’e seçim kampanyası devrinde dış siyaset danışmanlığı yapan Blinken, öncesinde ise “Penn Biden Center for Diplomacy and Küresel Engagement” isimli niyet kuruluşunun yöneticiliğini yaptı.

Kamu vazifelerinde bulunmadan evvel “The New Republic” mecmuasında muhabirlik yapan ve dış siyaset üzerine yazılar yazan Blinken, “Ally Versus Ally: America, Europe, and the Siberian Pipeline Crisis” kitabının da müellifi.

Lise eğitimini Paris’te alan Blinken, Harvard ve Columbia Üniversitelerinde hukuk okudu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-senatosu-biden-in-disisleri-bakani-adayi-blinken-i-onayladi-2273385

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler