ABD ‘otomotivde çip krizi’ için Tayvan ile görüşecek

ABD araba üreticilerinin karşılaştığı ve tahminen 61 milyar dolar gelir kaybına neden olacak çip tedarik ıstırabı için Tayvan hükümeti ve çip …

ABD araba üreticilerinin karşılaştığı ve tahminen 61 milyar dolar gelir kaybına neden olacak çip tedarik ıstırabı için Tayvan hükümeti ve çip üreticilerinin üst seviye yöneticileriyle görüşecek.

Biden idaresi Tayvan hükümetiyle ve bölüm yetkilileriyle özel bir toplantı davetinde bulundu. Toplantıda ABD araba üreticileri için yükse kıymete sahip çip tedariki konuşulacağı ve ABD idaresinin Tayvan’a çip üretimini artırması için baskı yapacağı düşünülüyor.

Bloomberg’in haberine nazaran, Dışişleri Bakan Vekili Matt Murray ve Ticaret Bakan Vekili Richard Steffens perşembe günü Tayvan İktisat Bakanı Wang Meihua ile manzaralı bir görüşme gerçekleştirecek.

Tayvan’daki en büyük çip üreticileri olan Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) ve MediTek’in yöneticilerinin de otomobil üreticilerinin yaşadığı çip meselesinin çözülmesiyle ilgili görüşmelere katılacağı belirtildi.

Global araba üreticileri General Motors ve Ford Motor, otomobil modüllerinde kullanılacak kâfi ölçüde çip tedarik edemedikleri için tahminen 61 milyar dolarlık bir gelir kaybıyla karşı karşıya.

TSMC ve öbür Tayvanlı üreticiler dünyanın en uygun çip üreticileri ortasında yer alıyor ve otomobilden bilgisayara bir sürü farklı eserde kullanılan çiplerin değerli bir kısmını üretiyorlar.

Daha evvel ne olmuştu?

Mercedes-Benz’in üreticisi Daimler ve Volkswagen yaptıkları açıklamalarda, tüm dalın arz darboğazında olduğunu söylemiş ancak tam olarak rakamsal bir söz kullanmamışlardı.

Honda, Japonya’daki fabrikalarından birindeki otomobil üretimini 4 bin araç kadar azaltacaklarını belirtirken Nissan da Note hatchback modelinde bir üretim düzeltmesine gideceklerini söylemişti.

Araba üreticilerinin çip tedarik problemi haberlerinden sonra, Samsung Elctronics, ABD’de üst seviye bir çip üretimi tesisi kurmak için 10 milyar dolardan fazla yatırım yapmayı düşündüğünü söylemişti. Yatırımla birlikte Amerikalı müşteri portföyünü genişletmeyi planlayan Samsung, Taiwan Semiconductor Manufacturing’i yakalamayı hedeflediğini belirtmişti.

Planların şimdi erken kademede olduğu ve değişebileceğine değinen Samsung, mutabakata varılması durumunda tesisin inşaatının bu yıl başlayacağını, 2022 yılında ana ekipmanlar kurulacağını ve tesisin2023 yılında operasyonel hale geleceğini söylemişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-otomotivde-cip-krizi-icin-tayvan-ile-gorusecek-2273687

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler