ABD, İran nükleer mutabakatıyla örtüşmeyen yaptırımları kaldırmaya hazırlanıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, İran’la nükleer mutabakat şartlarıyla örtüşmeyen İran’a yönelik yaptırım hususlarını kaldırmaya …

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, İran’la nükleer mutabakat şartlarıyla örtüşmeyen İran’a yönelik yaptırım hususlarını kaldırmaya hazırlandıklarını söyledi.

Price, günlük basın brifinginde İran’la nükleer müzakereleri ve Avusturya’nın başşehri Viyana’da devam eden görüşmeleri kıymetlendirdi.

Sözcü Price, ABD’nin İran’la görüşmeler konusunda ivedisi olmadığını ve görüşmelerin kuvvetli geçmesine hazır olduğunu söz ederek Viyana görüşmelerinin sonunda ABD’nin çıkarlarının korunacağı bir sonuca ulaşmayı istek ettiklerini belirtti.

Price, birtakım yaptırımları kaldırmaya hazırlandıklarını, “İran’la nükleer mutabakat şartlarına dönmek için gerekli adımları atmaya hazırlanıyoruz ki buna, nükleer mutabakatla örtüşmeyen yaptırımların kaldırılması dahildir.” kelamlarıyla teyit etti.

Şu evrede hangi yaptırım başlıkları üzerinde çalıştıklarını açıklamayacağını söyleyen Price, bununla birlikte İran da mutabakat şartlarına dönmeden tek taraflı teşvikler vermeyeceklerini kelamlarına ekledi.

Eski ABD Lideri Donald Trump, 2015’te beş Birlemiş Milletler Güvenlik Kurulu Üyesi ve Almanya (P5+1) ile İran ortasında imzalanan Ortak Kapsamlı Hareket Planı (JCPOA) Muahedesi’nden 2018’de çekilmişti. 20 Ocak’ta misyonu devralan Joe Biden idaresi ise İran nükleer muahedesine geri döneceklerini açıklamıştı.

Avusturya’nın başşehri Viyana’da İran nükleer mutabakatı ve ABD’nin bu muahedeye dönmesine yönelik görüşmelerin birinci tipi evvelki gün başlamıştı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-iran-nukleer-anlasmasiyla-ortusmeyen-yaptirimlari-kaldirmaya-hazirlaniyor-2278093

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler