ABD ile Çin’den iklim değişikliğiyle uğraş için ortak adım

Son periyotta ortalarındaki tansiyon artan ABD ile Çin idareleri, iklim değişikliğiyle daha fazla çaba etme gereksinimine vurgu yapan ortak bir …

Son periyotta ortalarındaki tansiyon artan ABD ile Çin idareleri, iklim değişikliğiyle daha fazla çaba etme gereksinimine vurgu yapan ortak bir açıklamaya imza attı

ABD ile Çin’in iklim değişikliyle gayret özel temsilcileri John Kerry ile Xie Zhenhua, Çin’in Şangay kentinde iki gün süren görüşmelerinin akabinde hükümetleri ismine ortak bir açıklama yaptı.

Son devirde bilhassa Sincan Uygur Özerk Bölgesi ile Hong Kong’daki insan hakları ihlalleri konusunda karşı karşıya gelen iki ülke, iklim değişikliyle çabada iş birliği bildirisi verdi.

Kerry ile Zhenhua’nın görüşmelerinin akabinde yapılan ortak açıklamada, ABD ile Çin’in iklim değişikliğiyle gayrette daha etkin iş birliği yapması gerektiğine vurgu yapıldı. Açıklamada, Paris İklim Muahedesi şartlarının uygulanmasının iklim değişikliğiyle uğraşta vazgeçilmez bir konu olduğu ve her iki ülkenin de bu mevzuda hassas olacağı belirtildi.

22-23 Nisan’da yapılacak İklim Değişikliği Önderler Tepesi ile kasım ayında yapılacak İklim Değişikliği Konferansının değerine de değinilen açıklamada, her iki ülkenin de global karbon emisyonunun azaltılmasında kendi hisselerine düşen yükümlülükleri yerine getirmesi gerektiğinin altı çizildi.

Eski ABD Lideri Donald Trump ülkesini Paris İklim Mutabakatı’ndan geri çekmiş, fakat 20 Ocak’ta misyona gelen Joe Biden idaresi ABD’yi yine muahedeye geri döndürmüştü.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-ile-cin-den-iklim-degisikligiyle-mucadele-icin-ortak-adim-2278685

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler