ABD ile AB ortasında ‘aşı savaşı’ riski

ABD Pfizer ve Moderna’da aşı tedarikini artırma yoluna giderken, Avrupa Birliği tarafından ülkenin aşı ihracatına yönelik kısıtlamalarıyla ilgili …

ABD Pfizer ve Moderna’da aşı tedarikini artırma yoluna giderken, Avrupa Birliği tarafından ülkenin aşı ihracatına yönelik kısıtlamalarıyla ilgili tenkitler geliyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD’nin aşı ticaretini sınırlamaya yönelik…

Koronavirüs salgınıyla gayrette aşılama evresine geçilmesiyle dünya ‘aşı milliyetçiliği’ kavramını tartışırken, artık de ‘aşı savaşları’ riskiyle karşı karşıya.

ABD aşı tedarikini artırma yoluna giderken Avrupa Birliği tarafında ülkenin aşı ticaretine yönelik fiili kısıtlamalarına karşı sesler yükseliyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel de ABD’nin aşı ticaretini sınırlamaya yönelik teşebbüslerine karşı misilleme sinyali verdi. ABD’nin aşı ihracatını ve aşı üretimi için değerli kimi eserlerin ihracatı sınırlama teşebbüsleri olduğunu belirten Merkel, AB’nin de ABD’nin aşı üretiminde muhtaçlık duyacağı birtakım malların ticaretinin önünü kesebileceği ihtarında bulundu. 18 milyona yakın koronavirüs hadisesi görülen AB, aşılama konusunda İngiltere ve ABD’nin oldukça gerisinde kaldı. Aşılamada en süratli ilerleyen Danimarka’da bile 100 kişi başına 3,6 doz uygulanmış durumda. Bu oran İngiltere’dekinin üçte biri, ABD’dekinin de yarısına işaret ediyor.

AB’den aşı şirketlerine sert ikaz

Aşı tedariki konusunda kasvet yaşayan Avrupa Birliği, aşı üreticilerini yükümlülüklerini yerine getirme konusunda uyardı. AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, AstraZeneca firmasının Kovid-19 aşılarının tedarikinde yaşanan gecikmeler hakkında, “Avrupa, dünyanın birinci Kovid-19 aşılarının geliştirilmesine katkı sağlamak için milyarlarca euro yatırım yaptı. Artık şirketler yükümlülüklerini yerine getirmeli ve aşıları yerine ulaştırmalı” dedi. Almanya Sıhhat Bakanı Jens Spahn, aşı tedarik zincirine yaşanan problemler nedeniyle AB’de üretilen aşılar için ihracat limiti uygulanmasını talep etti.

ABD Pfizer ve Moderna’dan 100 milyon doz daha alacak

ABD Lideri Joe Biden, Pfizer ve Moderna’dan yüzer milyon doz daha aşı alacaklarını belirterek “Yaz sonuna ya da sonbahar başına kadar 300 milyon Amerikalıya yetecek kadar aşımızın olmasını bekliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Biden, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, idaresinin Kovid-19 salgını ile uğraşını ve aşı çalışmalarını kıymetlendirdi.

Seçim devrinde birinci 100 gün için 100 milyon aşı maksadını koyduklarını anımsatan Biden, “Biz işleri yoluna koymak için elimizden geleni yapacağız lakin bu süreçte birçok şey yanlış gidebilir.” ikazında bulundu.

Biden, evvelki idarenin aşı programını eleştirerek grubuna bir an evvel düzgün bir aşı programı oluşturma talimatı verdiğini kaydetti.

“Dağıtımı haftalık 8,6 milyon dozdan 10 milyon doza çıkaracağız”

Şu anki mevcut aşı stokuna bakarak eyaletlere ve ABD’ye bağlı topraklara aşı gönderimini hızlandıracaklarını belirten Biden, “Şu anki mevcut haftalık aşı dağıtımını 8,6 milyon dozdan 10 milyon doza çıkaracağız. Aşılar, eyaletlere ve bölgelere nüfusuna nazaran dağıtılacak. Bu da daha çok Amerikalının beklenenden daha kısa müddette aşı olmasını sağlayacak.” sözünü kullandı.

Biden, aşı planları kapsamında, mahallî idarelerle de daha şeffaf alaka kuracaklarını söyleyerek “Hangi eyalette ne kadar aşı olduğunu bilmek zorundayız. Bu nedenle de her eyalet en az 3 hafta önden bize aşı programını sunacak.” diye konuştu.

Sıhhat Bakanlığına da federal aşı stoklarının artırılması için talimat verdiğini kaydeden Biden, “Pfizer ve Moderna aşılarından yüzer milyon doz daha alacağız. Bu bir savaş vakti eforu. Yaz sonuna ya da sonbahar başına kadar 300 milyon Amerikalıya yetecek kadar aşımızın olmasını bekliyoruz.” dedi.

Ulusal Muhafızların da aşı çalışmalarına yardımcı olacağının altını çizen Biden, “Kovid-19 aşıları, şubat başında binlerce mahallî eczanede mevcut olacak.” bilgisini paylaştı.

Biden, aşıyla ilgili planlarının vakit gerektirdiğine de işaret ederek “Şubat sonuna kadar Kovid-19 kaynaklı ölümlerin 500 bini bulacağı kestirim ediliyor. İşler güzele gitmeden evvel, daha da berbat bir hal alacak.” ikazında bulundu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-ile-ab-arasinda-asi-savasi-riski-2273394

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler