ABD Hazinesi, iklim merkezi oluşturdu

ABD Hazine Bakanlığı, mali siyasetler aracılığıyla iklim değişikliğiyle gayret kapsamında İklim Merkezi oluşturduklarını duyurdu ABD Hazine …

ABD Hazine Bakanlığı, mali siyasetler aracılığıyla iklim değişikliğiyle gayret kapsamında İklim Merkezi oluşturduklarını duyurdu

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, iklim siyaseti stratejisi paylaşıldı.

Kelam konusu strateji kapsamındaki hareketlerin ekonomiyi net sıfır emisyon geleceğiyle uyumlu güçlü ve sürdürülebilir büyüme için konumlandıracağı belirtilen açıklamada, stratejiyi uygulamak için iklim geçiş finansmanı, iklimle ilgili iktisat ve vergi siyaseti ile finansal risklere ait geniş yelpazedeki siyaset çalışmalarına odaklanacağı vurgulandı.

Açıklamada, strateji kapsamında Bakanlıkta yeni bir “İklim Merkezi” oluşturulduğu, iklim değişikliğiyle uğraş eforlarını koordine etmek ve yönetmek için bir “İklim Danışmanı” atandığı aktarıldı.

İklim Merkezinin Bakanlığın araçları, kabiliyetleri ve uzmanlıklarını kullanarak iklimle ilgili mevcut faaliyetleri koordine edeceğine ve geliştireceğine işaret edilen açıklamada, iklim finansı alanında tanınmış John E. Morton’un Hazinenin birinci İklim Danışmanı olarak atandığı kaydedildi.

Açıklamada, İklim Danışmanının İklim Merkezine liderlik edeceği belirtilerek, Hazine Bakanına iklim bahisleri hakkında raporlar sunacağı, tavsiyelerde bulunacağı ve bilhassa Bakanlığın yurt içi ve yurt dışında net sıfır emisyon iktisadına ulaşma yolundaki yatırımlar için gerekli finansmanı oluşturma çalışmalarına odaklanacağı tabir edildi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bahse ait açıklamasında, iklim değişikliğinin ABD iktisadı için yeni zorluklar ve fırsatlar sunduğunu belirtti.

Hazine Bakanlığının iklim değişikliğini birinci öncelik haline getirmesi gerektiğini vurgulayan Yellen, “Finans ve mali teşvikler, yurt içi ve yurt dışındaki iklim krizinin ele alınmasında ve ekonomiyi dönüştürmeye yönelik fırsatlar için sermaye sağlanmasında çok kıymetli bir rol oynayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-hazinesi-iklim-merkezi-olusturdu-2278765

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Doğalgaza yeni artırım

BOTAŞ'ın internet sitesinde, Şubat ayına ait yayımlanan tarife tablosuna nazaran, konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı ...