ABD Hazine Bakanlığı, Biden’ın altyapı paketini finanse edecek vergi planını açıkladı

ABD Hazine Bakanlığı, kurumlar vergisine yönelik düzenlemeleri içeren ve ABD Lideri Joe Biden’ın açıkladığı 2,3 trilyon dolarlık altyapı paketini …

ABD Hazine Bakanlığı, kurumlar vergisine yönelik düzenlemeleri içeren ve ABD Lideri Joe Biden’ın açıkladığı 2,3 trilyon dolarlık altyapı paketini finanse edecek vergi planının ayrıntılarını paylaştı

ABD HAzine Bakanlığı’nın yayımladığı Vergi Planı’nda, altyapı yatırımları, araştırma ve üretime yönelik dayanaklar için yeni fon oluşturulmasının ve Biden’ın geçen hafta açıkladığı “Amerikan İstihdam Planı”nda yer alan yatırımların 15 yıllık müddette büsbütün finanse edilmesinin amaçlandığı aktarıldı.

Mevcut kurumlar vergisi rejiminin, şirketlerin üretimlerini ve karlarını yurt dışına kaydırmaları için teşvikler içerdiğine işaret edilen planda, azalan kurumlar vergisi gelirlerinin ABD’nin altyapı, araştırma, teknoloji ve yeşil güç yatırımlarını finanse etme kabiliyetini engellediği söz edildi.

Vergi planında, kurumsal vergilendirmenin tekrar şekillendirileceği belirtilerek, kurumlar vergisi oranının yüzde 21’den yüzde 28’e yükseltileceği kaydedildi.

Şirketlerin karlarını denizaşırı ülkelere kaydırarak yükümlülüklerini azaltmalarına yahut ortadan kaldırmalarına imkan tanıyan vergi düzenlemeleriyle ilgili boşlukları sıkılaştırmayı amaçlayan planda, çokuluslu şirketlerin ödediği global taban vergi oranın ınyüzde 21’e çıkarılacağı aktarıldı.

Planda, yüksek kar bildiren fakat vergilendirilebilir geliri çok az olan büyük şirketlerin defter gelirlerine yüzde 15 minimum vergi uygulanacağı tabir edildi.

Fosil yakıt sübvansiyonlarının pak güç üretimine yönelik teşviklerle değiştirilmesinin de öngörüldüğü planda, yapılan düzenlemelerle gelecek 10 yıl içinde ABD vergi ağına kurumsal karlardan 2 trilyon dolardan fazla getiri sağlanacağı ve şirketlerin karlarını yurt dışına kaydırmalarına neden olan teşviklerin son erdirilmesiyle de yaklaşık 700 milyar dolarlık federal gelir sağlanacağı belirtildi.

Kelam konusu vergi planıyla 15 yılda yaklaşık 2,5 trilyon dolarlık gelir sağlanacağı kaydedildi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-hazine-bakanligi-biden-in-altyapi-paketini-finanse-edecek-vergi-planini-acikladi-2278089

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Borsada yabancı satışları

Global piyasalarda riskli varlıklara yönelik iştah gerilerken haftanın ortasında Borsa İstanbul cephesinde de satışların hızlandığı görüldü ...