ABD Dışişleri Bakanı Blinken’dan Rusya’ya Ukrayna uyarısı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı “saldırgan ya da pervasız” bir halde hareket etmesi halinde bunun bedeli ve …

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı “saldırgan ya da pervasız” bir halde hareket etmesi halinde bunun bedeli ve sonucu olacağı ihtarında bulundu

Blinken, NBC televizyonunda Chuck Todd’un sunduğu “Meet the Press” programına konuk olarak, Rusya ile Ukrayna ortasındaki gerginliğe ait açıklamalarda bulundu.

Rusya’nın Ukrayna sonuna asker yığması nedeniyle “gerçek endişeleri” olduğunun altını çizen Blinken, “Ukrayna hududunda, Rusya’nın birinci işgal yaptığı vakit olan 2014’ten bu yana görülen en fazla asker yığınağı var. Bu nedenle de Avrupa’daki ortaklarımız ve müttefiklerimizle yakın temas ve iş birliği halindeyiz.” dedi.

Blinken, “Başkan Joe Biden bu mevzuda net. Rusya, pervasız ya da saldırgan bir biçimde hareket ederse bunun bedeli ve sonucu olur.” sözünü kullandı.

Kovid-19’un yayılmasından Çin’i sorumlu tuttu

Kovid-19 salgınının yayılmasından Çin’i sorumlu tutan Blinken, şunları söyledi:

“Kovid-19’un birinci vakitlerinde Çin’in yapması gerekeni yapmadığını düşünüyorum. Memleketler arası uzmanlara gerçek vakitte erişim tanımalı, bilgiyi paylaşmalı ve gerçek bir şeffaflık ortaya koymalıydı. Çin yapması gerekeni yapamadığı için virüs çok kolay çığırından çıktı. Öteki türlü davransalardı sonuç bu kadar makus olmayabilirdi.”

Ukrayna-Rusya hududunda gerginlik

Ukrayna Genelkurmay Lideri Ruslan Homçak, 30 Mart’ta Mecliste yaptığı konuşmada, Rusya’nın tatbikat mazeretiyle Ukrayna hudutları yakınlarına asker sevkiyatı yaptığını belirtmişti.

Donbas bölgesindeki krizin tahliline ait Rusya, Ukrayna ile Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatından (AGİT) oluşan Üçlü Temas Kümesi, 27 Temmuz 2020’den itibaren kapsamlı ateşkes kararı almıştı.

Bölgede kelamda bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev idaresi ortasında 2014’ten bu yana süren çatışmalarda, 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-disisleri-bakani-blinken-dan-rusya-ya-ukrayna-uyarisi-2278257

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler