ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Yenilenebilir güçte Çin’in gerisinde kaldık

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin’in, yenilenebilir güç teknolojileri konusunda ABD’nin önüne geçtiğini ve Çin’i yakalamadıkları takdirde …

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin’in, yenilenebilir güç teknolojileri konusunda ABD’nin önüne geçtiğini ve Çin’i yakalamadıkları takdirde, global iklim siyasetlerini gelecekte şekillendiremeyeceklerini söyledi

Maryland eyaletine bağlı Annapolis kentinde Washington’ın iklim siyasetlerine yönelik bir konuşma yapan Blinken, ABD’nin bu bahiste daha proaktif davranması gerektiğini belirtti.

Blinken, “Kafalarda bir ölçü olması için tabir edeyim: 2040 itibariyle global iklim değişikliğinden kaynaklı olarak dünyada 4,6 trilyon dolarlık alt yapı boşluğu oluşacak. Bu alt yapıların nasıl inşa edileceği konusunda ABD‘nin de büyük bir menfaati var.” dedi.

Bu durumun Amerikan şirketleri için bir fırsat sağlayacağını söz eden Blinken, alt yapı inşasının yenilenebilir, etrafa uygun bir halde yapılmasının kıymetli olacağını lisana getirdi.

Bakan Blinken, “Ayrıca, global yenilenebilir güç piyasasının 2025 itibariyle 2,15 trilyon dolar olması bekleniyor. Bu, şu anda ABD’deki yenilenebilir güç kaynakları piyasasının 35 katı demek. Güneş ve rüzgar teknisyenliği, ABD’de en süratli cazip hale gelen meslek oldu.” tabirlerini kullandı.

Blinken, bu hususta Çin ile rekabete atıf yaparak, “Şu anda geride kaldık. Çin güneş gücü panelleri, rüzgar tribünleri, piller ve elektrikli araçlar konusunda dünyanın en büyük üreticisi. Dünyanın yenilebilir güç patenlerinin üçte birini elinde tutuyor. Şayet Çin’e yetişemezsek, Amerika, dünya ikliminin geleceğini menfaatlerimize, kıymetlerimize nazaran şekillendirme talihini kaçıracak.” halinde konuştu.

ABD’nin iklim değişikliği konusundaki birinci gayesinin, global bir felaketi önlemek olduğunu belirten Blinken, ülkesinin ayrıyeten ekonomik olarak bu yenilikçi teknolojileri üretip dünyaya ihraç etme menfaatlerinin de kelam konusu olduğunu lisana getirdi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/abd-disisleri-bakani-blinken-yenilenebilir-enerjide-cin-in-gerisinde-kaldik-2278786

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Kripto Para Yorumları 2021

Borsanın ve yatırımın hangi türünde işlem yapıyor olursanız olun, doğru yatırım stratejisi belirlemeden kazanç elde edebilmek fazlasıyla zor.…