AB ülkelerinde aşı tedarikindeki aksaklıklar yansılara yol açtı

Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkelerde, Kovid-19 salgınına karşı üretilen aşının tedarikinde meydana gelen aksaklıklar nedeniyle kamuoyunda hem AB …

Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkelerde, Kovid-19 salgınına karşı üretilen aşının tedarikinde meydana gelen aksaklıklar nedeniyle kamuoyunda hem AB Kuruluna, hem de ülke hükümetlerine ağır reaksiyon gösteriliyor

Başta Almanya olmak üzere birçok AB ülkesinde aşı ölçüsünün azlığı ve aşılama sürecinin İsrail ve ABD üzere ülkelere nazaran yavaş ilerlemesi kamuoyunda tenkitlere sebep oldu.

AB Kurulu, bilhassa erkenden aşı onayı alan BioNTech şirketiyle kontrat imzalama konusunda çok yavaş ve tereddütlü davranmakla suçlanıyor.

AB Komitesinin BioNtech ve Moderna’ya nazaran aşı geliştirmekte geciken Fransız Sanofi ve Alman CureVac şirketleriyle çok daha fazla aşı dozu için anlaştığına da dikkat çekiliyor.

Tenkitleri kabul etmeyen AB Kurulu, yapılan görüşmelerde mümkün olan en geniş aşı portföyü oluşturmanın amaçlandığını tabir etti.

2020’nin ikinci yarısında AB periyot başkanlığını yürüten Almanya Başbakanı Angela Merkel de aşı tedarikinin AB Kurulu tarafından yapılmasının, Birliğin birlikteliği açısından gerçek olduğunu savundu.

Bu tartışmalar sürerken Pfizer ve BioNTech’in, 15 Ocak’ta Kovid-19 aşısı üretimini artırmak için imalat operasyonlarını tekrar ölçeklendirileceği ve bu durumun Avrupa’ya yapılan aşı tedarikini süreksiz olarak azaltacağına ait açıklama AB ülkelerindeki tenkitleri daha da artırdı.

Almanya’da eyalet idareleri AB Komitesine ve hükümete, verilen kelamların yerine getirilmediği gerekçesiyle reaksiyon gösterdi.

– Almanya’da eyaletler aşı kampanyasında değişikliğe gitti

Almanya, aşı programındaki yavaşlamanın önümüzdeki altı ila sekiz hafta süreceğini söyledi

Kuzey-Ren Vestfalya eyaleti planlanandan daha az ölçüde aşı dozunun kendilerine ulaştığı gerekçesiyle meskende yaşayan 80 yaş üzerindekilerin aşılanmasını 1 hafta erteledi, sıhhat işçisine yönelik aşılamayı da süreksiz olarak durdurdu.

Almanya Sıhhat Bakanı Jens Spahn, BioNTech/Pfizer’in aşısının beklenilen sayıda ulaşmamasından ilaç şirketini sorumlu tuttu.

Spahn, Pfizer’in açıklamasının kendisini de kızdırdığını belirtti.

Başbakan Merkel ise Pfizer fabrikasındaki üretim değişikliğine karşın 2021’in birinci çeyreğinde taahhüt edilen 8,8 milyon doz aşının garanti altında olduğunu söyledi.

Muhalefetteki Hür Demokrat Parti Milletvekili Christine Aschenberg-Dugnus, Sıhhat Bakanı Spahn’ı “suçu diğerine atarak kendi başarısızlığını örtmekle” suçladı.

Alman hükümet yetkilileri tarafından daha evvel yapılan açıklamalarda, yılın birinci çeyreğinde 10 milyon doz Pfizer/BioNTech, 1,8 milyon doz da Moderna aşısının ülkeye geleceği belirtilmişti.

– ​​​​​​​İtalya yasal yollara başvurmayı kıymetlendiriyor

İtalyan basını ise hükümetin Avrupa’ya Kovid-19 aşısı tedarikini süreksiz mühlet azaltacağını açıklayan Pfizer’e karşı yasal yollara başvurmayı değerlendirdiğini ve bu bahiste tecrübeli hukuk müşavirlerini harekete geçirdiğini bildirdi.

İtalya’da Kovid-19 salgınıyla uğraş kapsamında lojistik gereksinimlerden sorumlu Başbakanlık Acil Tedarik Komiseri Domenico Arcuri, aşı teslimatlarındaki gecikmeler nedeniyle ülkedeki aşılamanın değerli ölçüde yavaşladığını söyledi.

Arcuri, “Gelecek hafta olağana nazaran yüzde 20 daha az aşı teslim alacağız, bu hafta da yüzde 29 daha az aşı temin edildi. Aşılama, günde ortalama 80 binlerdeyken, geçen cumartesi 28 bine kadar geriledi. Bu gecikme, firmanın tek taraflı aldığı karardan kaynaklandı.” değerlendirmesinde bulundu.

Komiser Acuri, Pfizer’ın aşı dozlarını yüzde 20 azaltmasının 27 AB ülkesinin tamamını etkileyeceğini belirtti.

-​​​​​​​ Polonya Başbakanı, AB yetkililerinden aksaklıkları aydınlatmasını istedi

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, AB Kurulu Lideri Charles Michel ve AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen’e mektup yazarak BioNTech’in ürettiği aşıların AB üyesi ülkelere, belirlenen müddette ulaşmamasının nedenlerinin açıklığa kavuşturulmasını istedi.

Morawiecki, aşıların planlanan vakitte ulaştırılmamasının ülkesindeki aşı programını önemli halde etkileyeceğini kaydetti.

– AB Komitesi: Gelecek haftadan itibaren teslimatlar mutabakata uygun hale gelecek

AB Kurulu yetkilileri, bu hafta aşı teslimatında aksaklıklar yaşanabileceğini lakin gelecek haftadan itibaren teslimatların mutabakata uygun biçimde yapılacağını bildirdi.

Pfizer’in, AB Komitesine, gelecek hafta, bu hafta eksik kalan teslimatı telafi edeceğini aktardığı belirtildi. AB Kurulu, bu hafta şirketin ne kadar eksik teslimat yaptığı konusunda açıklama yapmadı.

– İspanya’da şırınga probleminden aşı ziyan oluyor

İspanya’da ise birtakım bölgelerde bir şişeden 5 yerine 6 doz kullanılmasıyla ilgili tartışma devam ediyor.

Ülkenin birtakım bölgelerindeki şırınga külfetinden, şişedeki aşının 6 doza bölünemediği ve böylece aşının ziyan olduğu belirtiliyor.

Öbür taraftan Madrid’deki mahallî idare, merkezi hükümet tarafından dağıtılan aşının tükendiğini, bu yüzden aşılamanın durdurulduğunu açıkladı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ab-ulkelerinde-asi-tedarikindeki-aksakliklar-tepkilere-yol-acti-2273136

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler