AB Rusya’ya yaptırım hazırlığında

Avrupa Birliği Rus muhalif başkan Alexey Navalny’nin tutuklanması nedeniyle Rusya’ya yaptırım hazırlığında Avrupa Birliği, Rus muhalif başkan …

Avrupa Birliği Rus muhalif başkan Alexey Navalny’nin tutuklanması nedeniyle Rusya’ya yaptırım hazırlığında

Avrupa Birliği, Rus muhalif başkan Alexey Navalny’nin tutuklanması nedeniyle Rusya’ya yaptırım tasarısı üzerinde çalışıyor. Rus muhalif siyasetçi Navalny zehirlenmiş, Batı ülkeleri de Rus casuslarını suçlamıştı.

Bahse yakın iki kaynağa nazaran, AB Büyükelçileri dün toplanarak yaptırımları görüştü. Hiçbir üye ülkenin bu teklife karşı çıkmadığı belirtildi.

Avrupa Birliği Kurulu Sözcüsü Peter Stano bahis hakkında yorum yapmazken muhtemel adımlara dair görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

AB Dış Bağlar Temsilcisi Josep Borrell ise bir sonraki adımın yaptırımları içerebileceğini lisana getirdi.

Muhalif başkanın tutuklanması ve hür bırakılması için yapılan protestolardaki gözaltılar sonrası ülkeler ortasında tansiyon artmış, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov AB’yi güvenilmez bir ortak olarak nitelemişti.

Dışişleri bakanlarının 22 Ocak’taki toplantıda karar alabileceği belirtilirken, gelecek ay AB başkanlarının Rusya ile bağlantıları ele alması bekleniyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ab-rusya-ya-yaptirim-hazirliginda-2274463

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Resmi Gazete’de bugün (11.02.2021)

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan kararlar, yönetmelikler ve bildirimler... YASAMA KISMIKANUN7268 Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile ...