AB Liderleri Koronavirüs için toplanacak


AB liderleri, müzakerelerin dördüncü gecesinin ardından büyük bir koronavirüs sonrası kurtarma paketi üzerinde anlaşma sağladılar.

Güncelleme:

AB liderleri, müzakerelerin dördüncü gecesinin ardından büyük bir koronavirüs sonrası kurtarma paketi üzerinde anlaşma sağladılar.

27 üyeli blokta pandeminin etkisine karşı koymak için 750 milyar € (677 milyar £; 859 milyar $) hibe ve krediler içeriyor.

Görüşmelerde, virüsün en çok etkilediği ülkeler ile sözde “tutumlu” üyeler arasında maliyetlerden endişe duyuldu.

AB tarafından kabul edilen en büyük ortak borçlanmadır. Zirve başkanı Charles Michel bunun Avrupa için “önemli bir an” olduğunu söyledi.

Anlaşma, pandemi tarafından en çok etkilenen üye ülkelere verilen 390 milyar avroluk bir hibe programına odaklanıyor. İtalya ve İspanya’nın ana alıcılar olması bekleniyor.

Blok üyelerine 360 milyar € daha düşük faizli krediler verilecektir.

Paket, üyelerin kamu maliyesini kötü etkileyen kilitlenmeler sonrasında harcamalarını sürdürmelerine olanak tanıyacak.

Fonların kötüye kullanılmayacağı kontrolleri içerir. Alıcılar Avrupa Komisyonuna harcama planları sunmak zorunda kalacaklar ve eyaletlerin çoğu projeleri engelleyebilecektir.

Paket şimdi üyeler tarafından teknik müzakerelerle karşı karşıya kalacak ve Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanması gerekiyor.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

10 bin TL ihtiyaç destek kredisi başvuru şartları nedir ve nasıl yapılır?

Hane geliri 5 bin liranın altında olan kişilerin başvuruda bulunabileceği 6 ay ödemesiz 10 bin TL kredi başvurusu bilgilerine konumuzun detaylarında ulaşabilirsiniz. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Şu ana kadar binlerce kişinin başvuruda bulunduğu 10 bin TL kredi için 36 ay vadenin 6 aylık kısmı ertelemeli olacak. 5 bin lira çekilmesi halinde aylık 188 lira, 7 bin 500 lira çekilmesi halinde aylık 282 lira, 10 bin lira çekilmesi halinde ise 376 lira geri ödeme alınacak. Peki, 10 bin lira kredi şartları nelerdir? İşte, 6 ay ödemesiz kredi hakkında detaylı bilgiler
Devamını Oku

Apple tekrardan “dünyanın en değerli” şirketi

ABD merkezli teknoloji devi Apple, Suudi petrol şirketi Aramco'nun geçen aralıkta 1,7 trilyon dolarlık piyasa değeriyle halka arz edilmesi ile kaybettiği 'dünyanın en değerli şirketi’ unvanını, hisselerinin bugünkü borsa işlemlerinde yüzde 6,84 değerlenmesiyle geri kazandı.