“AB ile münasebetleri koparmaya hazır olmalıyız”

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Rusya’nın AB ile münasebetleri koparmaya hazır olması gerektiğini söyledi Lavrov, “Solovyov Live” YouTube …

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Rusya’nın AB ile münasebetleri koparmaya hazır olması gerektiğini söyledi

Lavrov, “Solovyov Live” YouTube kanalına yaptığı açıklamada, Rusya ve AB ortasındaki bağları kıymetlendirdi.

AB’nin Rusya için en büyük ticari ve yatırım ortağı olduğuna dikkati çeken Lavrov, “AB’nin birçok şirketi burada faaliyetlerini sürdürüyor. Yüzlerce, binlerce ortak işletmeler var.” dedi.

Lavrov, AB ile “karşılıklı hürmet ve çıkar” çerçevesinde çalışmaya hazır olduklarını lisana getirdi.

“AB ile ilgileri koparma noktasına mı geliyoruz?” sorusu üzerine Lavrov, “Askeri alanda kendi kendimize kâfi hale geldik. Risk oluşturan yaptırımlara karşı iktisatta de birebir düzeye gelmeliyiz. Kendimizi dünyadan izole etmek istemiyoruz lakin buna hazır olmalıyız.” cevabını verdi.

– Borrell’in açıklamaları

AB Dış Münasebetler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, 4-6 Şubat’ta Moskova’ya yaptığı ziyaretle ilgili değerlendirmesine yer verdiği blog yazısında, “endişe verici” AB-Rusya bağlantılarını görüştüğünü ve ilgilerin, Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın tutuklanması ve ona takviye verenlerin gözaltına alındığı protestolardan sonra daha da kötüleştiğini belirtmişti.

Borrell, Rusya’nın AB ile yapan diyalog fırsatını kıymetlendirmek istemediğini, bundan “sonuç çıkarmak” zorunda kalacaklarını, yaptırımların da buna dahil olduğunu kaydetmişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ab-ile-iliskileri-koparmaya-hazir-olmaliyiz-2274548

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler