AB, CureVac aşısını ön değerlendirmeye aldı

Avrupa Birliği’nin (AB) ilaç düzenleyici kurumu Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Alman firması CureVac tarafından Kovid-19 virüsüne karşı geliştirilen …

Avrupa Birliği’nin (AB) ilaç düzenleyici kurumu Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Alman firması CureVac tarafından Kovid-19 virüsüne karşı geliştirilen aşının AB’de kullanımı için ön kıymetlendirme sürecinin başladığını duyurdu

EMA’dan yapılan açıklamada, laboratuvar çalışmaları ve yetişkinler üzerindeki klinik çalışmalarda “CVnCoV” isimli aşının SARS-CoV-2 virüsüne karşı antikor üretimini tetiklediğine yönelik ön sonuçlar elde edildiği belirtildi.

CureVac firmasının şu anda beşerler üzerinde çalışmalarının sürdüğü, bunlardan alınan sonuçların da resmi pazar onayı başvurusu yapılana kadar değerlendirmeye dahil edileceği bildirildi.

EMA, ön kıymetlendirme süreci sayesinde firma tarafından pazar onayı başvurusu yapıldığında olağandan çok daha kısa müddette onay verip vermemek üzere karar alabiliyor.

CureVac’ın geliştirdiği aşıda mRNA molekülü bulunuyor ve şahıslar aşı olduğunda bedenleri bu molekül sayesinde “spike” ismi verilen proteini üretiyor. Bedenin bağışıklık sistemi proteini tanıyor ve hastalığa karşı antikor ile beyaz hücre üretiyor. Kişi, daha sonra koronavirüs ile karşılaşırsa beden hastalığa karşı kendisini koruyor.

AB’nin CureVac firmasıyla 405 milyon doz aşı satın almak üzere mukavelesi bulunuyor.

EMA, şu ana kadar BioNTech-Pfizer, Moderna ve AstraZeneca aşılarına kullanım onayı verilmesini kararlaştırmıştı. Novovax firmasının aşısı için de ön kıymetlendirme süreci devam ediyor.

Rus aşısı Sputnik V için ise ön değerlendirmenin başladığı argüman edilmiş, EMA bunu yalanlamıştı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ab-curevac-asisini-on-degerlendirmeye-aldi-2274547

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Resmi Gazete’de bugün (19.04.2021)

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan kararlar, yönetmelikler ve bildirimler YÜRÜTME VE YÖNETİM KISMI YÖNETMELİKLER –– İhsan Doğramacı ...