AB, BioNTech-Pfizer’la 2. çeyrek aşı tedarik muahedesini revize etti

AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, BioNTech-Pfizer’ın ikinci çeyrekte 50 milyon ek doz aşı teslim edeceğini açıkladı Ursula von der Leyen …

AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, BioNTech-Pfizer’ın ikinci çeyrekte 50 milyon ek doz aşı teslim edeceğini açıkladı

Ursula von der Leyen, Brüksel’de Kovid-19 ile çaba ve AB’nin aşı stratejisine ait açıklamalarda bulundu.

Salgının önemli biçimde tehdit olmayı sürdürdüğünü tabir eden Von der Leyen, vakte karşı yarıştıklarını ve amaçlarının yetişkin nüfusun yüzde 70’ini süratle aşılamak olduğunu söyledi.

Von der Leyen, “AB’de 100 milyon aşılamaya ulaştık. Bu 100 milyon dozun yüzde 25’inden fazlası ikinci doz aşı. 27 milyondan fazla Avrupalı tam aşılandı.” diye konuştu.

Aşılama sürecini desteklemek için çalıştıklarını belirten Von der Leyen, “BioNTech-Pfizer ile aşı teslimatını hızlandırmak üzere muahedeye vardığımızı açıklamaktan memnunluk duyuyorum. BioNTech-Pfizer, ikinci çeyrekte 50 milyon ek doz aşı teslim edecek.” sözlerini kullandı.

Von der Leyen, kelam konusu 50 milyon doz aşının daha evvel dördüncü çeyrekte teslim edilmesinin planlandığını, artık bunun öne alındığını, ikinci çeyrekte BioNTech-Pfizer’ın AB’ye toplam 250 milyon doz aşı sağlayacağını bildirdi.

Yeni aşı mukavelesi

BioNTech-Pfizer ile üçüncü aşı alım mukavelesi için bugün müzakerelere başladıklarını bildiren Von der Leyen, “Bu kontrat, 2022 ve 2023 devrinde 1,8 milyar ek doz aşının teslim edilmesini öngörüyor.” dedi.

Von der Leyen, kelam konusu aşı alım müzakerelerini süratle tamamlamayı beklediklerini, başka şirketlerle de misal mukaveleler yapabileceklerini aktardı.

AB aşı muahedeleri

AB’nin bugüne kadar opsiyonlar dahil olmak üzere BioNTech-Pfizer ile 600 milyon, AstraZeneca ile 400 milyon, Sanofi-GSK ile 300 milyon, Johnson & Johnson şirketiyle 400 milyon, CureVac ile 405 milyon, Moderna ile 460 milyon doz aşı almak için kontratı bulunuyor.

Şu ana kadar BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson firmaları tarafından üretilen aşılar AB onayı almış durumda bulunuyor.

Öte yandan, AB’de Novavax ve Curevac firmalarının aşıları ile Rusya’nın Sputnik V aşısının ön kıymetlendirme süreci de devam ediyor.

AB, şu an için yaklaşık 2,6 milyar doz aşı satın almayı mukaveleye bağlamış durumda. AB idaresi, bu mukaveleleri göz önünde bulundurarak 1 Haziran’a kadar 450 milyonluk AB’de, yetişkin nüfusun yüzde 70’ini aşılamayı hedefliyordu. Lakin aşı tedarikinde yaşanan aksamalar, bu amacın yaz sonuna ertelenmesine neden oldu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ab-biontech-pfizer-la-2-ceyrek-asi-tedarik-anlasmasini-revize-etti-2278485

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Kısa çalışma ödeneği bayramdan önce ne zaman yatacak?

Kısa çalışma ödeneğinin bayramdan önce yatırılıp yatırılmayacağı araştırılan konular arasında bulunuyor. Kurban Bayramı’na az bir zaman kala vatandaşlar ödemelerin erkene alınıp alınmadığını araştırmaya başlamışlardı. Konu ile ilgili müjdeli haberi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk verdi ve bugünden itibaren hesaplara yatırılacağını duyurdu. İşte kısa çalışma ödeneği ödeme tarihleri…
Devamını Oku

CES 2021’de öne çıkanlar


Pandemiden ötürü bu yıl dijital olarak gerçekleştirilen dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES 2021, akıllı telefonlardan sıhhat ...