AB başkanları aşı ve salgın tedbirleri gündemiyle toplandı

Avrupa Birliği (AB) başkanları, aşıların temini ve dağıtımı, aşı olanlara sertifika verilmesi ve salgının yayılmasına karşı tedbirlerle ilgili …

Avrupa Birliği (AB) başkanları, aşıların temini ve dağıtımı, aşı olanlara sertifika verilmesi ve salgının yayılmasına karşı tedbirlerle ilgili görüntü konferans yoluyla toplandı

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin önderleri, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşıların temini ve dağıtımı, aşı olanlara sertifika verilmesi ve salgının yayılmasına karşı tedbirler üzere hususları ele almak üzere görüntü konferans yoluyla toplandı.

Önderler, AB ülkelerinin Kovid-19 salgınına karşı aldıkları önlemlerin uyumu, virüsün tespit edilen yeni çeşitlerine karşı tedbirler, test ve takip stratejilerini ele alacak. Virüsün mutasyonu nedeniyle salgının sürat kazanma telaşına karşı mümkün seyahat tedbirleri de önderlerin masasında olacak.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, bugünkü toplantı öncesinde, “Virüsün mutasyona uğramasını ciddiye almak gerekiyor. Bunu herkesin dikkate almasını istiyorum.” dedi.

Toplantının yüklü gündemini Kovid-19’a karşı geliştirilen aşıların üretimi, dağıtımı ve aşılama süreçleri olması bekleniyor. AB ülkeleri, aşılama süreci yavaş ilerlediği için eleştiriliyor. Önderlerin, aşı üretiminin artırılması ve sürecin hızlandırılması için neler yapılabileceğini tartışması öngörülüyor.

Toplantının kıymetli gündem unsurlarından birini de aşı olanlara sertifika verilmesi oluşturuyor. AB ülkelerinin seyahatleri kolaylaştırması öngörülen “aşı sertifikası” yahut “aşı pasaportu” konusunda ortak yaklaşım benimsemek için görüşmeler yapacağı belirtiliyor.

Aşı sertifikasının nasıl oluşturulacağı, ne tıp bilgiler içereceği, ülkeler tarafından karşılıklı tanınırlığının nasıl sağlanacağı, türel yeri ve üçüncü ülkeler için geçerliliği üzere bahislerde şimdi netlik bulunmuyor.

Toplantının sonunda AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen ve AB Kurulu Lideri Charles Michel’in basın toplantısıyla bilgi vermesi bekleniyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ab-liderleri-asi-ve-salgin-onlemleri-gundemiyle-toplandi-2273097

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler