AB-AstraZeneca görüşmesinden muahede çıkmadı

AB Kurulunun sağlıktan sorumlu üyesi Stella Kyriakides, AstraZeneca CEO’su Pascal Soriot ile aşının tedarik problemini görüştüklerini duyurdu …

AB Kurulunun sağlıktan sorumlu üyesi Stella Kyriakides, AstraZeneca CEO’su Pascal Soriot ile aşının tedarik problemini görüştüklerini duyurdu. Görüşmenin yapan bir atmosferde geçtiği belirtilirken, iki taraf ortasında muahedenin sağlanamadığı…

Avrupa Birliği (AB) yetkilileriyle ilaç üreticisi AstraZeneca’nın temsilcileri, koronavirüse karşı geliştirilen aşının tedarikindeki uyuşmazlık hakkında görüşme yaptı lakin ilerleme sağlayamadı.

AB Kurulunun sağlıktan sorumlu üyesi Stella Kyriakides, toplumsal medya hesabında, AstraZeneca CEO’su Pascal Soriot ile bu hafta AB’de kullanım onayı alması beklenen aşının tedarik sıkıntısını görüştüklerini duyurdu.

Görüşmenin “yapıcı bir havada” geçtiğini belirten Kyriakides, şirketin kontrata uyması gerektiğini bir kere daha yineledi.

Kyriakides, “Teslimat planında devam eden meçhullükten keder duyuyoruz ve AstraZeneca’dan yılın birinci çeyreği için rezerve ettiğimiz aşıların süratli teslimatı için net bir plan talep ediyoruz. AB vatandaşlarına aşıların süratle teslimi için şirketle tahlil bulmak üzere çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

AstraZeneca’nın AB’ye yılın birinci çeyreği için yapması beklenen aşı tedarikinde yüzde 60 kesintiye gideceğini açıklamasından sonra taraflar ortasında uyuşmazlık çıkmıştı.

AB, şirketin yaz aylarında opsiyonlarla toplam 400 milyon doz aşı için yapılan mukaveleye uymasını istiyor. AstraZeneca yetkilileri ise kontratta tedarik konusunda “en üst düzeyde efor gösterileceğine” dair bir unsur bulunduğunu, bunun da kendilerini kesin bir tedarik takvimine bağlamadığını savunuyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ab-astrazeneca-gorusmesinden-anlasma-cikmadi-2273550

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

7 başlıkla bu hafta nasıl geçti?

Geride bıraktığımız haftada yurtiçinde gündemde en çok tartı yapan mevzuların başında kripto para borsası Thodex skandalı yer aldı.2 milyar ...