7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?

Bu hafta TCMB’nin fiyat istikrarına ait gerçekleştirdiği ziyaretler, bitcoin’de rekor düzeyler,2020 yılı cari açık tablosu, döviz mevduatlarında …

Bu hafta TCMB’nin fiyat istikrarına ait gerçekleştirdiği ziyaretler, bitcoin’de rekor düzeyler,2020 yılı cari açık tablosu, döviz mevduatlarında sert düşüş, Powell’ın istihdam piyasasına ait açıklamaları, Ulusal Uzay programı ve TCMB’nin…

Ağbal’ın fiyat istikrarı ziyaretleri

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lideri Naci Ağbal fiyat istikrarı amacına ait bilgilendirme maksadıyla TESK, TOBB akabinde Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneğini (TÜSİAD) ziyaret etti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Lideri Naci Ağbal, son Enflasyon Raporu sunumunda bahsettiği fiyat istikrarına yönelik bağlantı faaliyetleri kapsamında Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu’nu (TESK) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni (TOBB) ziyaret etti.

TCMB Lideri Naci Ağbal daha sonra TÜSİAD’ı ziyaret etti. TCMB’nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Başkan Naci Ağbal ve beraberindeki heyet, enflasyon hedeflemesi çerçevesinde tüm paydaşları 2023 yılında yüzde 5 enflasyon amacı etrafında birleştirmek ve bilgilendirme yapmak maksadıyla TÜSİAD’ı ziyaret etti. TÜSİAD idaresinin fiyat istikrarı maksadına yönelik güçlü ve açık dayanaklarının görülmesinden büyük memnuniyet duyuldu. 2023 yüzde 5 #kalıcıfiyatistikrarı” tabirlerine yer verildi.

Bitcoin’de yeni rekor

Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık yatırımının akabinde Mastercard ve Bank of New York Mellon üzere oyuncuların da olumlu açıklamaları haftanın son süreç gününde Bitcoin’de yeni rekor getirdi. Kripto para 48 bin 930 dolar düzeyini gördü.

Bank of New York Mellon Corp. yaptığı açıklamada, kurumsal müşterileri için Bitcoin ve başka dijital para ünitelerini tutma, transfer etme ve çıkarma üzere hizmetlerini gerçekleştireceğini duyurdu. Mastercard ise ticaretle uğraşanların kripto paralar ile ödeme kabul etmelerine müsaade vereceğini açıkladı.

Cari açıkta 2020 tablosu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Aralık ayına ait ödemeler istikrarı istatistiklerini açıkladı. Böylece salgının tesirli olduğu 2020 yılına ait cari açık tablosu da ortaya çıkmış oldu.

Aralık’ta cari istikrar 3,21 milyar dolar açık verdi. 2020 yılında cari açık ise 36,7 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Döviz mevduatlarında 10 ayın en sert düşüşü

Son gelen bilgiler Türkiye’de bir vakittir konuşulan aykırı dolarizasyon konusunda olumlu sinyaller verdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası datalarına nazaran 5 Şubat haftası itibariyle yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatları 2,1 milyar dolar azaldı.

29 Ocak haftası da dikkate alındığında son iki haftada döviz mevduatlarının 3,2 milyar dolar azaldığı görüldü.

Mevduatların dağılımına bakıldığında gerçek bireylerin döviz mevduatları 1,4 milyar düşüşle 148,1 milyar dolara geriledi. Hukukî şahısların döviz mevduatları ise 751 milyon dolar gerileyerek 84,8 milyar dolar oldu.

Powell: ABD’de istihdam piyasası güçlü olmaktan epeyce uzak

ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell, New York İktisat Kulübü tarafından düzenlenen aktiflikte yaptığı konuşmada “ABD’de istihdam piyasası güçlü olmaktan epey uzak. İşgücü piyasasında tam güzelleşme için daha fazla mali takviye gerek” dedi.

Gevşek para siyaseti duruşunda sabırlı olacaklarını yineleyen Powell, “Tam istihdama dönmek hiç kolay olmayacak. Fed, isithdam ve enflasyon gayelerine ulaşana kadar destekleyici olmayı sürdürecek. Ocak ayında gerçek işsizlik oranı yüzde 6,3 değil yüzde 10’a yakın” formunda konuştu.

Powell, konuşmasında, “Destekleyici para siyasetinde sabırlı olmak toparlanma sürecinin anahtarı. Ekonomik toparlanma, virüsün denetim altına alınmasına, toplumun aşılanmasına bağlı. Varlık alımları iktisatta kayda kıymet güzelleşme görülene kadar tıpkı süratte sürecek” sözlerini kullandı.

TCMB ekonomistlerle buluştu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ekonomistlerle yaptığı toplantıda rastgele bir siyaset sinyali verilmezken gündemdeki mevzulara ait açıklamalarda bulunuldu.

Merkez Bankası ekonomistlerle bir ortaya geldiği toplantıda kıymetli bildiriler verdi. Toplantıda Merkez Bankası’nın tüm kararlarının fiyat istikrarı önceliğiyle alınacağı vurgulandı.

Toplantıda swap kısıtlaması konusunda BDDK ile yakından çalışıldığı ve gerekirse kademeli adım atılacağı belirtildi.

Döviz kurunun gecikmeli tesirlerinin vakit içerisinde azalacağı tabir edilirken “Sermaye girişlerinin istikrarlı ve güçlü bir hale gelmesi, yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon eğiliminin bilakis dönmesi ile birlikte döviz alım ihaleleri yoluyla rezervlerimizi artıracağız. Koşullar oluştuğunda, buna yönelik planımızı da açık ve şeffaf bir biçimde kamuoyu ile paylaşacağız. Dezenflasyon ve fiyat istikrarı sürecine tüm paydaşların iştirakinin, eş güdümün ve bütünsel bir yaklaşımın gerekli olduğunu düşünmekteyiz.”” sözü kullanıldı.

Ulusal Uzay Programı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen, Türkiye’nin Ulusal Uzay Programı’nın tanıtımında yaptığı konuşmada, “Birincil gayemiz Cumhuriyetin 100’üncü yılında Ay’a birinci teması gerçekleştirmek” dedi.

Erdoğan, “Uzay aracımızı yakın yörüngeye çıkaracak birinci fırlatmayı memleketler arası iş birliğiyle hayata geçireceğiz.” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2023 sonunda yakın dünya yörüngesinde ateşleyeceğimiz kendi ulusal ve özgün hibrit roketimizle Ay’a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/7-baslikta-bu-hafta-nasil-gecti-2274589

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

BofA’dan Zoom pay tavsiyesi

Bank of America, Zoom payları için gaye fiyat iddiasını yüzde 48 yükselişle 480 dolar olarak belirlerken, şirket için 'al' tavsiyesini korudu ...