7 başlıkla bu hafta nasıl geçti?

Geride bıraktığımız haftada, enflasyon oranı 2019’dan sonra birinci kere yüzde 16’yı aştı, mevduat faizleri 20 ayın doruğunu gördü ve İhracat …

Geride bıraktığımız haftada, enflasyon oranı 2019’dan sonra birinci kere yüzde 16’yı aştı, mevduat faizleri 20 ayın doruğunu gördü ve İhracat Beklenti Endeksi 10 yılın en yüksek düzeyine ulaştı. IMF 2021 global büyüme beklentisini yükseltirken,…

1- Enflasyon 2019’dan sonra birinci kere yüzde 16’yı aştı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart ayına ait tüketici ve üretici fiyat endekslerini açıkladı. Datalara nazaran tüketici fiyatlarında yıllık enflasyon 6. ayda da yükselişini sürdürerek, 2019 Temmuz ayından bu yana en yüksek düzeye çıktı. Türk Lirası’nın yüzde 10’a yakın kıymet kaybettiği Mart ayında üretici fiyatlarındaki yüksek enflasyon da dikkat çekti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı bilgilere nazaran Mart’ta tüketici fiyat endeksi yıllık yüzde 16,19 arttı. Bilgilere nazaran aylık enflasyon ise yüzde 1,08 olarak kaydedildi. Çekirdek enflasyon Mart ayında yıllık yüzde 16,88 olarak gerçekleşti.

Datalara nazaran yıllık olarak en fazla artış yaşanan küme yüzde 24,85 ile ulaştırma kümesi oldu. Ulaştırmayı yüzde 23,64 ile konut eşyası ve yüzde 21,49 ile çeşitli mal ve hizmetler izledi.

2- Mevduat faizleri 20 ayın tepesine çıktı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) son toplantısında beklentileri aşan 2 puanlık faiz artışının akabinde birinci haftada ortalama mevduat faizleri 20 ayın en yüksek düzeyine çıktı.

TCMB bilgilerine nazaran 3 aya kadar vadeli Türk Lirası mevduatlarında faiz oranı yüzde 18,5 olarak kaydedildi. Böylece 3 aya kadar vadeli mevduatlarda faiz oranı Ağustos 2019’dan bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

3- Toplumsal Güvenlik Kurumu Kod 29’da yeni düzenlemeye gitti

SGK genelgesinde yapılan değişiklik ile ahlak ve âlâ niyet kurallarına uymayan hallerin tamamı için farklı başka kodlar belirlendi. SGK’dan yapılan açıklamada böylece mazeretsiz devamsızlık hali ile hırsızlık üzere birbirinden farklı fesih sebeplerinin farklı bildirim kodları ile yapılması sağlanarak, mümkün sıkıntıların önüne geçileceği tabir edildi.

4- İhracat beklenti endeksi 10 yılın en yüksek düzeyine çıktı

İhracat Beklenti Endeksi, bir evvelki çeyreğe nazaran 17,1 puan yükseldi. Birinci çeyrekte 114,9 olan endeks, bu yılın ikinci çeyreğinde 132 düzeyine çıktı. Endeks geçen yılın tıpkı devrine nazaran ise 20,9 puan arttı.

Yılın ikinci çeyreğinde, gelecek 3 aya ait ihracat beklentisi, ihracat sipariş beklentisi, şu anda kayıtlı ihracat sipariş seviyesi İhracat Beklenti Endeksini artış istikametinde, son 3 aya ait ihracat sipariş seviyesine yönelik değerlendirmeler azalış tarafında etkiledi.

5- IMF 2021 global büyüme beklentisini yükseltti

Memleketler arası Para Fonu (IMF), “Dünya Ekonomik Görünüm” raporunda global büyüme kestirimini 2021 için yüzde 5,5’ten yüzde 6’ya yükseltti. IMF, Türkiye ile ilgili varsayımlarını ise değiştirmedi. Buna nazaran Fon, Türkiye büyüme kestirimi 2021 için yüzde 6, 2022 için ise yüzde 3,5 düzeyinde tuttu.

IMF, üç ay içinde ikinci kere global ekonomik büyüme kestirimini güncellerken, eşitsizliğin artışı ile gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler ortasındaki toparlanma farkı konusunda ikaz yaptı.

6- JPMorgan, Türkiye enflasyon beklentisini üst taraflı revize etti

Üretici fiyatlarının maliyet baskısına işaret ettiği Mart ayı enflasyon datalarının akabinde JPMorgan 2021 yıl sonuna ait enflasyon beklentisini güncelledi.

JPMorgan Türkiye için yıl sonu TÜFE kestirimini yüzde 11,2’den yüzde 13,4’e yükseltti. Kurum, 2022 yıl sonu TÜFE kestirimini ise yüzde 10,5 ile değiştirmedi.

JPMorgan yılın geri kalanı için öngördüğü 400 baz puanlık kümülatif faiz indirimi varsayımını ise 300 baz puana düşürdü.

7- İktisada ait düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMM’de kabul edildi

AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan ve iktisada ait düzenlemeler içeren, Amme Alacaklarının Tahsil Yöntemi Hakkında Kanun İle Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Kurulunda kabul edildi.

Düzenlemeyle, Amme Alacaklarının Tahsil Tarzı Hakkında Kanun’da değişikliğe gidiliyor. Bu Kanun’a tabi olan kamu kurum ve kuruluşlarına, koruması tehlikeli yahut masraflı olan menkul malların da pazarlık adabıyla satış imkanı tanınıyor.

Menkul mallar, elektronik ortamda yahut tahsil dairelerinin satış mahallinde açık artırma ve peşin parayla satılabilecek. Bozulma, çürüme ve gibisi sebeplerle korunması mümkün olmayan ya da beklediği vakit değerli bir paha düşüklüğüne uğrayacağı anlaşılan mallar ile koruması tehlikeli yahut masraflı olan mallar en uygun yerde pazarlıkla, Borsası bulunan mallar ilgili borsada satılabilecek.

Farklılık bulunması halinde elektronik ortamda yapılan ilan temel alınacak

Gayrimenkuller, satış kurullarınca fiziki ortamın yanı sıra elektronik ortamda açık artırmayla satılabilecek. Satış komitesinin oluşumu alacaklı amme yönetimlerince belirlenecek. Kurulun çalışma tarz ve temellerini belirlemeye Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkili olacak.

Ziraî kredi borçları yapılandırılacak

Teklifle, hastalık ve analık sigortasından ödenecek olan süreksiz iş göremezlik ödeneğine temel günlük yararın hesabında dikkate alınan 3 aylık devir, 12 aya çıkarılıyor.

Bankacılık Kanunu’nda değişiklik yapan husus tekliften çıkarıldı

Bankacılık Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair husus tekliften çıkarıldı. Tekliften çıkartılan bu unsura nazaran, bankalar nezdindeki mevduat, iştirak fonu, emanet, kiralık kasa ve her türlü alacaklardan hak sahibinin en son talebi, süreci yahut rastgele bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak 10 yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabi olacaktı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/7-baslikla-bu-hafta-nasil-gecti-2278239

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler