7 başlıkla bu hafta nasıl geçti?

Bu hafta gündemde, IMF’nin Türkiye’ye ait büyüme beklentisini açıklaması, Fed’in faiz kararı, Janet Yellen’ın ABD Hazine Bakanı olarak misyona …

Bu hafta gündemde, IMF’nin Türkiye’ye ait büyüme beklentisini açıklaması, Fed’in faiz kararı, Janet Yellen’ın ABD Hazine Bakanı olarak misyona başlaması, TCMB Lideri Naci Ağbal’ın enflasyon raporu sunumu, GameStop paylarındaki süratli yükseliş,…

1- IMF, Türkiye’ye ait büyüme beklentisini açıkladı

Memleketler arası Para Fonu (IMF), Türkiye iktisadının bu yıl yüzde 6 büyümesinin beklendiğini duyurdu.

Memleketler arası Para Fonu (IMF), Türkiye iktisadının 2021’de müspet büyümeye devam etmesinin beklendiğini belirterek, ülke iktisadının bu yıl yüzde 6 oranında büyümesinin öngörüldüğünü bildirdi.

IMF’den yapılan açıklamada, Türkiye iktisadına ait 4. Husus konsültasyonu kapsamındaki kontrolün öncü bulguları paylaşıldı.

Açıklamada, Kovid-19 salgınının öteki tüm ülkelerde olduğu üzere Türkiye’de de sıhhat ve ekonomiyi etkilediği aktarıldı.

Mali ve kredi genişlemesine odaklanan siyaset müdahalesinin ekonomik büyümeye güçlü bir ivme kattığına işaret edilen açıklamada, lakin birebir vakitte evvelce var olan kırılganlıkları artırarak ekonomiyi iç ve dış risklere karşı daha hassas hale getirdiği tabir edildi.

2- Fed faiz değiştirmedi

Fed, beklentilere paralel olarak federal fonlama faizinde değişikliğe gitmedi

ABD Merkez Bankası (Fed), Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Ocak ayı toplantısının akabinde beklentilere paralel olarak federal fonlama faizini değiştirmeyerek oy birliği ile yüzde 0-0.25 aralığında sabit bıraktı.

Fed, tahvil alımıyla ilgili kelamlı yönlendirmesinde de değişikliğe gitmedi.

Bankadan yapılan açıklamada, ekonomik toparlanmanın ve istihdamın ölçülü seyrettiği belirtilirken zayıf talebin ve petrol fiyatlarının enflasyonu baskıladığı, genel olarak finansal kaidelerin destekleyici olmaya devam ettiği vurgulandı.

3- ABD’nin birinci bayan Hazine Bakanı Yellen yemin ederek vazifeye başladı

ABD Lideri Joe Biden’ın Hazine Bakanı adayı Janet Yellen, Senato’dan aldığı onayın akabinde yemin ederek vazifesine başladı.

Vazifesine başlayan Yellen, ABD Hazine Bakanlığının 231 yıllık tarihinde birinci bayan bakanı olarak tarihe geçti.

Deneyimli bir ekonomist olan Yellen, 2014’te de Fed’in birinci bayan lideri olmuştu. Eski ABD Lideri Donald Trump’ın Yellen’i tekrar Fed başkanlığına aday göstermemesiyle kelam konusu misyona 2018’de Jerome Powell atanmıştı.

4- TCMB Lideri Naci Ağbal, enflasyon raporunu açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lideri Naci Ağbal’ın birinci enflasyon raporu sunumunda sıkılaşma ve fiyat istikrarı bildirilerine devam ederken, banka Ekim raporundaki kestirimlerini korudu.

Ağbal, enflasyonda yüzde 5 maksadına ulaşmak için tüm araçların kararlılıkla kullanılacağını tabir ederken, amaçtan sapma olması durumunda önden sıkılaşma olabileceğine işaret etti. Ağbal son periyotta lisana getirilen faiz indirim beklentilerine ait olarak da “Faiz indirimlerine dönük bir gündemin konuşulmasının şimdi çok erken olduğunu kıymetlendiriyoruz.” sözlerini kullandı.

TCMB bir evvelki raporda açıklanan enflasyon iddialarını korudu. TCMB Lideri Ağbal, “Enflasyonun 2021 sonunda yüzde 9,4 olarak gerçekleşeceğini, 2022 sonunda yüzde 7’ye, 2023 sonunda ise orta vadeli amaç olan yüzde 5 düzeyine gerileyerek istikrar kazanacağını iddia ediyoruz.” dedi.

5- Beyaz Saray’dan Gamestop çılgınlığına müdahale sinyali

ABD’de sermaye piyasalarının gündeminde ticari aktivitesi soru işareti olan, buna karşın payları son günlerde süratli yükseliş kaydeden bir şirket bulunuyor: Gamestop.

Toplumsal medya üzerinden yapılan bir kampanyayla payları bir haftada 8’e katlayan ve piyasa pahasındaki artış 20 milyar dolara ulaşan Gamestop, ABD Hazine Bakanlığı’nın da radarına girdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki ABD Hazine Bakanlığı’nın ve ABD Lideri Joe Biden’ın iktisat takımının Gamestop paylarında yaşanan gelişmeleri takip ettiğini belirtti. Psaki şirket paylarındaki hareketleri olağandışı olarak nitelendirirken, yaşananlar sonrasında Borsanın ABD iktisadının sıhhati açısından bir gösterge olmadığına bir kere daha delil sunduğunu belirtti.

Reddit üzere platformlarda başlayan tartışmalarla şirketin paylarında süratli bir çıkış yaratılırken, yıla 19 dolarla başlayan şirket paylarının kıymeti 300 doları aştı. Yalnızca 27 Ocak gününde şirket paylarında günlük yükseliş yüzde 118 oldu.

6- Getir, Londra’da faaliyete geçti

Getir kurucusu Nazım Salur, Twitter’dan yaptığı paylaşımda Getir’in Londra’da faaliyete geçtiğini duyurdu.

Nazım Salur Getir’in Türkiye dışında da faaliyete geçmesine dair son gelişmeleri ve yeni finansman planlamalarını Bloomberg HT ekranlarında anlatmıştı.

Bu yıl en az Türkiye dışında 3 ülkede de faaliyete geçeceklerini söyleyen Salur, yakın vakitte açıklayacakları kentin Avrupa’da olduğunu da belirtmişti. Halka açılma konusunda da Getir Kurucusu, kısa vadede bu türlü bir planlarının olmadığını tabir etmişti.

7- Besin Komitesi’nde besin enflasyonu ele alındı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Besin Komitesi’nin çalışmaları hakkında bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, Besin ve Ziraî Eser Piyasaları İzleme ve Kıymetlendirme Komitesi’nin Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın konut sahipliğinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Merkez Bankası Lideri Naci Ağbal ile Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Lideri İbrahim Şenel’in iştirakiyle toplandığı belirtildi

Toplantıda, Türkiye’de işlenmiş ve işlenmemiş besin fiyat gelişmelerinin yanı sıra salgın mühletinin 2020 yılı besin fiyatlarına tesiri, global ziraî emtia fiyatlarındaki gelişmelere ait konular ve 2021 yılı beklentilerinin değerlendirildiği açıklandı.

Besin Komitesi’nin basın açıklamasında, “Uluslararası arz-talep gelişmeleri ve salgının seyri göz önünde bulundurularak, kimi besin eserlerinde son aylarda alınan önlemlerin fiyatlar üzerindeki tesirleri ele alınmıştır” denildi.

Açıklamada, “Komitenin; besin ve alkolsüz içecekler kümesinde ileriye dönük üretim ve fiyat gelişmelerini öngörebilmesini kolaylaştıracak bilgi tabanlı çalışmaları sürdürmesi kararlaştırılmıştır. Bu kapsamda; ziraî eserler ve besin piyasalarındaki gelişmeler konusunda vakitli kararlar almaya yarar sağlayacak bir Erken İkaz Sistemi’nin oluşturulmasına ait teknik altyapı çalışmaları Komiteye sunulmuş ve kurumlar ortası işbirliğinin çerçevesi belirlenmiştir” sözlerine yer verildi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/7-baslikla-bu-hafta-nasil-gecti-2273734

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler