7 başlıkla bu hafta nasıl geçti?

Bu hafta gündemde, TCMB ve Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı, S&P’nin Türkiye’nin kredi notunu güncellemesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kovid …

Bu hafta gündemde, TCMB ve Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı, S&P’nin Türkiye’nin kredi notunu güncellemesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kovid-19 aşısının 2. parti sevkiyatı hakkındaki açıklaması, ABD Lideri Biden’ın vazifeye gelmesiyle birlikte 17…

1- TCMB siyaset faizini sabit tuttu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) siyaset faizini yüzde 17’de tutarken sıkı duruşun uzun müddet korunacağını söyleyerek sıkılaşma vurgusunu güçlendirdi.

Karar metninde, “Kurul, 2021 yılsonu kestirim amacını dikkate alarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar sıkı para siyaseti duruşunun kararlılıkla uzun bir süre sürdürülmesine karar vermiştir” değerlendirmesi yapıldı.

Ekonomistlerin beklentisi faizin yüzde 17 düzeyinde sabit tutulacağı tarafındaydı.

2- Avrupa Merkez Bankası faiz değişikliğine gitmedi

Avrupa Merkez Bankası (AMB) gecelik mevduat oranını -%0,50 düzeyinde tuttu. Banka siyaset faizini %0,00, gecelik borç verme oranını %0,25 düzeyinde sabit bırakma kararı aldı.

AMB varlık alım programının aylık 20 milyar euro olarak süreceğini belirtirken pandemi varlık alım programını da 1,85 trilyon euroda tuttu.

3- S&P Türkiye’nin kredi notunu teyit etti, görünümü değiştirmedi

Memleketler arası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi notu ile not görünümünü teyit etti.

S&P’den yapılan açıklamada, Türkiye’nin Döviz cinsinden kredi notunun “B+”, mahallî para ünitesi cinsinden kredi notunun ise “BB-” olarak teyit edildiği bildirildi.

Ülkenin kredi notu görünümünün ise “durağan” olduğu kaydedilen açıklamada, Kovid-19 salgınına karşın Türkiye iktisadının 2020’de kredi teşvikinin tesiriyle yüzde 0,9 büyüdüğünün iddia edildiği belirtildi.

4- Erdoğan: 2. parti aşımız bu hafta sonuna kadar gelebilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ikinci parti aşının bu hafta sonuna kadar Çin’den gelebileceğini söyledi. Erdoğan beklentilerinin 10 milyon doz aşının gelmesi istikametinde olduğunu açıkladı.

Erdoğan ayrıyeten restoran kısıtlamalarının kabine toplantısında ele alınacağını, bu hususta hala kaygıları olduğunu belirtti.

5- Biden’dan 17 jet kararname

ABD Lideri Biden, misyonundaki birinci gününde Donald Trump’ın siyasetlerini geri çevirmeye yönelik 17 kararnameye imza attı.

ABD Lideri Biden, birinci olarak, federal bina ve yerleşkelerde Kovid-19 nedeniyle maske takılmasını zarurî kılan bir karara imza attı.

Biden’ın imzaladığı 17 kararnamenin ortasında, Müslüman ülkelere yönelik seyahat yasağının kaldırılması, Paris İklim Mutabakatı’na ve Dünya Sıhhat Örgütü’ne geri dönülmesi başlıkları yer aldı.

6- Yellen: ABD zayıf dolar hedeflememeli

ABD’nin yeni Hazine Bakanı Janet Yellen, Senato’da yaptığı konuşmada, “ABD zayıf dolar hedeflememeli, diğerlerinin da bunu yapmasına pürüz olmalıyız. Doların bedeli piyasada belirlenmeli” dedi.

Teşvik paketini hazırlarken ABD’nin büyük borç yükünün farkındaydık diyen Yellen, “Faiz oranları bu kadar düşükken en makul davranış büyük oynamak. Ekonomistler her vakit birebir fikirde değiller, lakin şu anda bir fikir birliği var ve daha fazla adım atılmazsa iktisatta uzun devirli hasar oluşabilir. Lider Biden, salgın mühletince vergileri artırmak istemiyor. Teşvikleri süratlice sağlamak istikrar için son derece kritik” sözlerini kullandı.

7- Bitcoin’de kritik teknik düzey kırıldı

Bitcoin’in son periyottaki süratli yükselişi bu hafta ivme kaybetti. Tanınan kripto paranın 3 günlük kaybı yaklaşı yüzde 10’u aştı.

Kayıplar Perşembe günü hızlanırken Bitcoin 32 bin dolar düzeyine kadar geri çekildi.

Piyasa bedeli en yüksek ikinci dijital para Ethereum ise Bitcoin’den olumlu ayrıştı. Bloomberg Galaxy Kripto Endeksi yüzde 0.5 düştü.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/7-baslikla-bu-hafta-nasil-gecti-2273179

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Avrupa tatilden rekorla döndü

Avrupa pay piyasaları, yatırımcıların ekonomik toparlanmaya odaklanmasıyla Paskalya tatilinden rekor ile döndü Avrupa'daki Stoxx Europe 600 ...